Pri Octavii Combi Selection dnes stojí 2.0 TDI s výkonom 110 kW o 2 440 eur viac než benzínový 1.5 TSI mHEV s rovnakým výkonom a prevodovkou DSG. Diesel si pritom podľa údajov Škody vypýta približne o pol litra paliva na 100 kilometrov menej.
Obsah článku · 6 častí
- Rovnakých 150 koní, no diesel stojí o 2 440 eur viac
- TDI berie o pol litra menej. Nafta mu však túto výhodu výrazne okresáva
- Diesel berie menej, na 100 km však ušetrí len 24 centov
- Na vyrovnanie príplatku za TDI by bolo treba najazdiť vyše milión kilometrov
- Rovnakých 150 koní, ale úplne iný charakter motora
- V úspornom teste išlo TDI za 3,9 litra, v mraze spotreba stúpla
Za bežných okolností by vyšší nájazd hral v prospech TDI. Aktuálne ceny palív na Slovensku však túto výhodu výrazne okresali. Nafta je momentálne drahšia než benzín a rozdiel v nákladoch na kilometer je oveľa menší, než by napovedala samotná spotreba.
Do porovnania sme zaradili dve Octavie Combi vo výbave Selection s výkonom 110 kW, sedemstupňovou DSG a predným pohonom. Benzínovú verziu zastupuje 48-voltový mild-hybrid 1.5 TSI mHEV, nie nová Octavia 1.5 TSI full hybrid, ktorú Škoda predstavila v októbri.
Na výpočet sme použili aktuálne cenníkové ceny a WLTP údaje Škoda Auto Slovensko spolu s priemernými cenami benzínu a nafty, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR. Pri dnešnom pomere cien palív vychádza návratnosť TDI prekvapivo ďaleko.
Rovnakých 150 koní, no diesel stojí o 2 440 eur viac
V oficiálnom cenníku Škody stojí Octavia Combi Selection 1.5 TSI mHEV 110 kW s DSG od 33 330 eur. Rovnaká výbava s motorom 2.0 TDI 110 kW vychádza na 35 770 eur.
| Škoda Octavia Combi Selection | 1.5 TSI mHEV | 2.0 TDI |
|---|---|---|
| Výkon | 110 kW / 150 k | 110 kW / 150 k |
| Prevodovka | 7-st. DSG | 7-st. DSG |
| Pohon | predný | predný |
| Základná cena Selection | 33 330 € | 35 770 € |
| Rozdiel | – | +2 440 € |
Pri základných cenách delí obe verzie 2 440 eur.
V cenníku sú zároveň uvedené aj akciové ceny a zvýhodnenia so starším dátumom platnosti, preto v porovnaní používame základné ceny. Pri skladových autách sa môže výsledná suma líšiť podľa konkrétnej ponuky predajcu.
TDI berie o pol litra menej. Nafta mu však túto výhodu výrazne okresáva
Škoda v aktuálnych technických údajoch Octavie uvádza pri 2.0 TDI 110 kW spotrebu 4,5 až 4,9 l/100 km. Benzínový 1.5 TSI mHEV 110 kW má podľa výbavy 5,0 až 5,5 l/100 km. Do výpočtu sme vzali najnižšie hodnoty z oboch intervalov, teda 4,5 a 5,0 l/100 km.

Medzi spodnými hodnotami je rozdiel presne pol litra. Štatistický úrad SR však v 43. týždni roku 2026 evidoval priemernú cenu benzínu 95 na úrovni 1,820 eura za liter, zatiaľ čo motorová nafta stála 1,970 eura za liter.
| 1.5 TSI mHEV | 2.0 TDI | |
|---|---|---|
| WLTP použitá vo výpočte | 5,0 l/100 km | 4,5 l/100 km |
| Cena paliva | 1,820 €/l | 1,970 €/l |
| Náklady na 100 km | 9,10 € | 8,87 € |
| Náklady na 10 000 km | 910,00 € | 886,50 € |
| Náklady na 15 000 km | 1 365,00 € | 1 329,75 € |
| Náklady na 30 000 km | 2 730,00 € | 2 659,50 € |
Diesel berie menej, na 100 km však ušetrí len 24 centov
Pri dnešnej cene benzínu stojí 100 kilometrov s 1.5 TSI mHEV približne 9,10 eura. S 2.0 TDI vyjde rovnaká vzdialenosť na 8,87 eura. Diesel tak ušetrí 23,5 centa na každých 100 kilometrov.

Pri ročnom nájazde 15 000 kilometrov je to približne 35,25 eura. Ani vodič, ktorý za rok spraví 30 000 kilometrov, sa nedostane vyššie než na 70,50 eura.
Pri 30-tisíc kilometroch ročne je to necelých šesť eur mesačne. Na rozdiel v obstarávacej cene auta je to veľmi málo.
Na vyrovnanie príplatku za TDI by bolo treba najazdiť vyše milión kilometrov
Pri dnešných cenách palív by muselo 2.0 TDI najazdiť približne 1,04 milióna kilometrov, kým by nižšou spotrebou vymazalo cenníkový rozdiel 2 440 eur.
Pri 30-tisíc kilometroch ročne je to viac než 34 rokov jazdenia. Kto spraví 15-tisíc kilometrov ročne, dostane sa takmer na 70 rokov.
Číslo vychádza z cien palív v 43. týždni roku 2026. Ak nafta výraznejšie zlacnie voči benzínu, návratnosť sa skráti. Pri dnešnom rozdiele cien je však hranica vyše milióna kilometrov realitou.
Rovnakých 150 koní, ale úplne iný charakter motora
Obe Octavie majú výkon 110 kW, teda 150 koní. Benzínový 1.5 TSI mHEV ponúka 250 Nm, zatiaľ čo 2.0 TDI má 360 Nm.
Tých 110 Nm navyše cítiť najmä pri pružnom zrýchlení alebo s naloženým autom. TDI má od nízkych otáčok výraznejší záťah a pri častých diaľničných presunoch môže práve tento charakter motora zavážiť viac než samotná spotreba. Za benzínový mild-hybrid však pri kúpe necháš o 2 440 eur menej.
Počas ďalších rokov sa k palivu pridajú aj servisné náklady, poistenie či financovanie. Diesel navyše potrebuje AdBlue a pri predaji auta môže výsledok ovplyvniť aj rozdielna zostatková hodnota oboch motorov.
V úspornom teste išlo TDI za 3,9 litra, v mraze spotreba stúpla
Hodnoty 5,0 a 4,5 l/100 km, s ktorými sme počítali, predstavujú spodnú hranicu oficiálnych WLTP intervalov pre Octaviu Combi. Bežná prevádzka vie tieto čísla posunúť oboma smermi.
Pri 2.0 TDI už máme aj samostatné merania spotreby z testov Green NCAP. Pri úspornej jazde po ceste sa diesel dostal na 3,9 l/100 km, pri studenom štarte v −7 °C namerali 5,3 l/100 km. Odhad pre mestskú jazdu v zime vyšiel na 6,9 l/100 km.
Pri kúpe novej Octavie môže celý výpočet výrazne zmeniť konkrétna ponuka predajcu. Skladové 2.0 TDI s väčšou zľavou môže cenníkový rozdiel 2 440 eur citeľne stiahnuť. Pri základných cenách, s ktorými sme počítali dnes, však nižšia spotreba TDI sama osebe tento príplatok počas bežného vlastníctva auta nevymaže.












