Green NCAP zverejnil 29. októbra nové hodnotenie Škody Kodiaq 1.5 TSI mHEV. Benzínový mild-hybrid získal 41 % a 2,5 z piatich hviezdičiek.
Obsah článku · 6 častí
- Výsledky Kodiaqu prebral Green NCAP z testovaného Tayronu
- Diaľnica zdvihla spotrebu Tayronu na 8,4 l/100 km
- Za výfuk dostal 8,5 bodu, celková čistota ovzdušia skončila na 6,6
- Energetická efektivita skončila na 3,8 bodu z desiatich
- Životný cyklus vyšiel na 263 g CO2e na kilometer
- Dieselový Kodiaq získal 48 %, benzínový mild-hybrid 41 %
Výfukové emisie mu body výraznejšie nebrali. Slabšie vyšla energetická efektivita a skleníkové plyny, kde sa prejavila aj spotreba veľkého benzínového SUV.
Pri úsporne absolvovanej zmiešanej jazde v reálnej premávke nameral Green NCAP 5,6 l/100 km. Diaľnica spotrebu posunula na 8,4 litra a pre mestskú jazdu v zime počíta Green NCAP s hodnotou až 11 l/100 km.
Výsledky Kodiaqu prebral Green NCAP z testovaného Tayronu
Za číslami Kodiaqu stojí Volkswagen Tayron 1.5 eTSI Life DSG, ktorý Green NCAP fyzicky otestoval. Išlo o verziu s pohonom predných kolies, sedemstupňovým DSG a benzínovým štvorvalcom 1.5 TSI s výkonom 110 kW a krútiacim momentom 250 Nm.
Tayron aj zodpovedajúci Kodiaq používajú 48 V mild-hybrid, ktorý pri spomaľovaní rekuperuje energiu a pri rozjazde či zrýchlení vie benzínovému motoru krátko pomôcť. Za určitých podmienok umožňuje aj plachtenie s vypnutým spaľovacím motorom.
Takéto priradenie výsledkov Green NCAP označuje ako „family building“. Merania spotreby preto pochádzajú z Tayronu, no výsledok 41 % organizácia priradila aj Kodiaqu 1.5 TSI mHEV s pohonom predných kolies a automatickou prevodovkou.
Diaľnica zdvihla spotrebu Tayronu na 8,4 l/100 km
Na zmiešanej trase v reálnej premávke, ktorú Green NCAP absolvuje úsporným štýlom jazdy, nameral 5,6 l/100 km. Krátky mestský úsek znamenal 6,7 litra, v laboratórnom WLTP teste spotreba dosiahla 6,3 l/100 km.
Pri diaľničnej skúške už Tayron s motorom 1.5 TSI spotreboval 8,4 l/100 km. Oproti úsporne absolvovanej zmiešanej jazde na ceste je to rozdiel 2,8 litra.
| Test | Spotreba |
| Úsporná zmiešaná jazda na ceste | 5,6 l/100 km |
| Krátka mestská jazda | 6,7 l/100 km |
| WLTP laboratórny test | 6,3 l/100 km |
| Teplé podmienky | 6,5 l/100 km |
| Diaľnica | 8,4 l/100 km |
| Zimný studený štart | 8,0 l/100 km |
| Zima, zahriaty motor | 6,6 l/100 km |
Pri −7 °C namerali so studeným motorom 8,0 l/100 km. Po zahriatí Tayron pri rovnakej vonkajšej teplote spotreboval 6,6 litra, teda o 1,4 l/100 km menej.
Green NCAP uvádza aj odhad spotreby pre mesto, jazdu mimo mesta a diaľnicu. Pri miernych teplotách vychádza kombinácia na 7,3 l/100 km, v zime na 8,3 litra.
| Podmienky | Mesto | Mimo mesta | Diaľnica | Kombinácia |
| Teplé počasie | 9,2 l/100 km | 6,1 l/100 km | 6,9 l/100 km | 7,3 l/100 km |
| Zima | 11,0 l/100 km | 6,7 l/100 km | 7,5 l/100 km | 8,3 l/100 km |
V meste sa odhadovaných 9,2 l/100 km v teple mení počas zimy na 11 l/100 km. Mimo mesta spotreba stúpne zo 6,1 na 6,7 litra a na diaľnici zo 6,9 na 7,5 l/100 km.

Za výfuk dostal 8,5 bodu, celková čistota ovzdušia skončila na 6,6
Za škodliviny z výfuku získal motor 8,5 bodu z desiatich. Pevné častice zostali na nízkej úrovni aj pri jazde na ceste, diaľničnom zaťažení a teste pri −7 °C.
Celkové skóre čistoty ovzdušia dosiahlo 6,6 bodu z desiatich. Do výsledku sa premietli aj emisie mimo výfuku vrátane oderu pneumatík a bŕzd. Za obmedzenie opotrebovania klasických bŕzd získal Tayron iba 1,7 bodu zo šiestich.
Energetická efektivita skončila na 3,8 bodu z desiatich
Kodiaq v hodnotení energetickej efektivity získal 3,8 bodu z desiatich. Green NCAP pri tejto časti poukazuje najmä na spotrebu benzínu, ktorá výsledné skóre výrazne obmedzila.
Úsporne absolvovaná zmiešaná jazda skončila na 5,6 l/100 km, pri zimnom studenom štarte však spotreba dosiahla 8,0 litra a na diaľnici 8,4 l/100 km.
Životný cyklus vyšiel na 263 g CO2e na kilometer
Za skleníkové plyny získal Kodiaq iba 2,0 body z desiatich. Green NCAP pri tomto skóre započítava celý životný cyklus auta vrátane výroby, paliva, údržby a recyklácie. Výpočet počíta so 16 rokmi prevádzky a nájazdom 240 000 kilometrov.
Testovaný Tayron vážil 1 696 kilogramov. Green NCAP pri vysokých emisiách počas životného cyklu poukazuje práve na jeho spotrebu, hmotnosť a veľkosť.
Výsledok celého životného cyklu vyšiel na 263 g CO2e/km. Približne 163 g CO2e/km z toho pripadá na spaľovanie benzínu, zvyšok na ostatné časti životného cyklu auta.
Samotné jazdné skúšky ukázali 144,1 g CO2e/km vo WLTP a 147,1 g CO2e/km v teplých podmienkach. Na diaľnici hodnota stúpla na 191,9 g CO2e/km, pri −7 °C so studeným motorom dosiahla 182,3 g CO2e/km.
Dieselový Kodiaq získal 48 %, benzínový mild-hybrid 41 %
Green NCAP hodnotil Kodiaq 2.0 TDI 24. septembra. Aj diesel dostal 2,5 hviezdičky, celkovo však získal 48 % oproti 41 % benzínového mild-hybridu.
V teplých podmienkach potreboval technicky zodpovedajúci 2.0 TDI 5,3 l/100 km, zatiaľ čo 1.5 TSI mHEV 6,5 litra. Na diaľnici sa rozdiel zväčšil na 6,7 verzus 8,4 l/100 km.
Diesel skončil vyššie aj v čiastkových hodnoteniach. Za energetickú efektivitu získal 5,1 bodu a za skleníkové plyny 2,8 bodu. Benzínový mild-hybrid dostal 3,8 a 2,0 bodu.
Najväčší rozdiel v spotrebe Green NCAP nameral na diaľnici, kde 1.5 TSI mHEV potrebovalo o 1,7 l/100 km viac než 2.0 TDI.












