Viac než polovica nabíjacích bodov v EÚ je len v troch krajinách. Slovensko má len zlomok

Slovensko má 3 707 verejných nabíjacích bodov pre elektromobily. Pozri sa, ako sme na tom v porovnaní s Rakúskom, Českom a zvyškom EÚ.
Verejná nabíjacia stanica pre elektromobily na Slovensku
Zdroj: Autorady.sk / Martin Borko

V Európskej únii bolo v auguste 2026 už takmer 1,16 milióna verejne prístupných nabíjacích bodov pre elektromobily. Slovensko ich má len zlomok a výrazný rozdiel vidno aj pri porovnaní so susedným Rakúskom či s najväčšími európskymi trhmi.

Obsah článku · 6 častí
  1. Viac než polovica nabíjacích bodov je sústredená len v troch krajinách
  2. Na Slovensku pribudli stovky nových nabíjacích bodov, výkon siete sa však zvýšil ešte výraznejšie
  3. Počet bodov vzrástol o 32 %, výkon siete o 112 %
  4. Rakúsko malo vyše 34-tisíc nabíjacích bodov, Slovensko približne 4 200
  5. Bratislava má inú situáciu než zvyšok Slovenska
  6. V Bratislavskom kraji pripadá na jednu nabíjačku viac elektromobilov

Najnovšia aktualizácia European Alternative Fuels Observatory (EAFO), ktoré spravuje Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre mobilitu a dopravu, uvádza za august 2026 presne 1 159 838 verejne prístupných nabíjacích bodov v EÚ.

Za rok ich pribudlo 13,6 %. Rozdiel medzi jednotlivými krajinami je však stále obrovský. Kým niektoré štáty počítajú nabíjacie body na desaťtisíce či státisíce, Slovensko je stále výrazne nižšie.

Viac než polovica nabíjacích bodov je sústredená len v troch krajinách

Podľa najnovšieho Automobile Industry Pocket Guide 2026 od združenia ACEA pripadá na Francúzsko, Nemecko a Holandsko spolu 56 % všetkých verejných nabíjacích bodov v Európskej únii.

Publikácia vyšla v septembri 2026, samotné porovnanie krajín však vychádza z údajov za rok 2025.

Najviac bodov z tejto trojice malo Holandsko, približne 202 800. V Nemecku ich bolo 200 800 a vo Francúzsku 186 700. Slovensku rovnaký zdroj pripisoval približne 4 200 verejných nabíjacích bodov.

Celá európska sieť sa medzitým ďalej rozrástla. Na konci roka 2023 bolo v EÚ približne 632-tisíc verejných nabíjacích bodov, v auguste 2026 ich EAFO evidovalo už takmer 1,16 milióna.

Na Slovensku pribudli stovky nových nabíjacích bodov, výkon siete sa však zvýšil ešte výraznejšie

Marcové údaje SEVA evidovali na Slovensku 3 136 verejných nabíjacích bodov na 1 219 lokalitách. Ku koncu júna ich už podľa údajov SEVA za prvý polrok 2026 bolo 3 707 na 1 375 lokalitách. (v článku pracujeme aj s údajmi EAFO, ktoré používajú odlišné zdroje a metodiku než SEVA. Preto sa pri Slovensku objavuje aj vyššie číslo približne 4 200 verejných nabíjacích bodov.)

Za tri mesiace tak pribudlo viac než 570 verejných nabíjacích bodov a 156 nových lokalít.

Jedna lokalita pritom môže mať viacero nabíjacích bodov. Na parkovisku alebo diaľničnom odpočívadle môže byť napríklad niekoľko stojanov, ktoré obslúžia viac áut naraz.

Z celkového počtu 3 707 bodov pripadalo

  • 1 989 na AC nabíjanie,
  • 749 na DC nabíjanie s výkonom do 150 kW,
  • 616 na výkonnejšie DC body do 350 kW,
  • 353 na body s výkonom najmenej 350 kW.

Celkový inštalovaný výkon verejnej siete dosiahol 343 MW.

Počet bodov vzrástol o 32 %, výkon siete o 112 %

Medzi júnom 2025 a júnom 2026 pribudlo na Slovensku približne 32 % verejných nabíjacích bodov. Ich celkový inštalovaný výkon sa za rovnaký čas zvýšil z necelých 162 MW na viac než 343 MW, teda o 112 %.

Výrazný skok vidno pri najvýkonnejších stojanoch. Na konci marca 2026 bolo na Slovensku 148 bodov s výkonom 350 kW a viac. Koncom júna ich už SEVA evidovala 353.

nabijanie elektromobilu auto
Zdroj: Autorady.sk / Martin Borko

Nové body tak nepribúdajú len do počtu. Čoraz väčšiu časť siete tvoria výkonné DC nabíjačky, ktoré majú význam najmä na diaľniciach a pri dlhších trasách.

Viac než 60 % slovenských DC lokalít podľa marcových údajov SEVA podporovalo aj vozidlá s 800-voltovou architektúrou. Pri elektromobile, ktorý dokáže takýto výkon využiť, sa môže batéria nabiť približne z 10 na 80 % za 12 až 20 minút. Skutočný čas závisí od konkrétneho modelu, teploty batérie a jeho nabíjacej krivky.

Vyšší výkon verejných staníc je viditeľný aj pri rozvoji verejného nabíjania elektromobilov v Európe.

Rakúsko malo vyše 34-tisíc nabíjacích bodov, Slovensko približne 4 200

Údaje EAFO za rok 2025, ktoré ACEA použila vo svojom Pocket Guide, dávajú Slovensku približne 4 200 verejných nabíjacích bodov. V susednom Česku ich bolo 7 600 a v Rakúsku 34 700.

Krajina Verejné nabíjacie body
Holandsko 202 800
Nemecko 200 800
Francúzsko 186 700
Rakúsko 34 700
Česko 7 600
Slovensko 4 200

Rakúska sieť tak bola podľa týchto údajov približne 8,3-násobne väčšia než slovenská. Česko malo približne o 80 % viac verejných nabíjacích bodov.

Pri Slovensku sa však čísla ACEA a SEVA na prvý pohľad rozchádzajú. ACEA uvádza za rok 2025 približne 4 200 bodov, kým SEVA evidovala v júni 2026 iba 3 707. Dôvodom nie je úbytok nabíjačiek, ale rozdielne zdroje a metodika. ACEA preberá údaje z databázy EAFO, zatiaľ čo SEVA vedie vlastnú evidenciu slovenskej siete. Tieto hodnoty preto nemožno porovnávať ako dva po sebe nasledujúce stavy tej istej databázy.

Samotný počet bodov zároveň zvýhodňuje veľké krajiny. Nemecko či Francúzsko majú násobne viac obyvateľov aj áut, preto ACEA sleduje aj počet nabíjacích bodov na tisíc obyvateľov.

Slovensko dosahovalo v roku 2025 približne 0,8 bodu na tisíc obyvateľov. Priemer EÚ bol 2,4, Rakúsko malo približne 3,8 a Holandsko až 11,2 bodu na tisíc obyvateľov.

Bratislava má inú situáciu než zvyšok Slovenska

Rozdiely sú veľké aj v rámci krajiny. Podľa SEVA pripadalo ku koncu júna 2026 na jeden verejný nabíjací bod približne 8,4 osobného batériového elektromobilu.

Marcová analýza ukázala, že v Bratislavskom kraji pripadalo na jeden bod približne 12 elektromobilov. V Prešovskom kraji to bolo len približne 5,85 vozidla.

Rôzna je aj dostupnosť staníc. Takmer 85 % verejných nabíjacích lokalít fungovalo nepretržite a približne 84 % umožňovalo jednorazové nabitie bez toho, aby sa vodič musel vopred registrovať u konkrétneho prevádzkovateľa.

V Bratislavskom kraji pripadá na jednu nabíjačku viac elektromobilov

Rozvoj verejného nabíjania už neurčuje iba trh. V EÚ platí nariadenie AFIR pre nabíjaciu infraštruktúru, ktoré členským štátom stanovuje aj minimálny výkon verejne dostupnej siete.

elektromobil nabijanie auta.jpg
Zdroj: CHUTTERSNAP / unsplash.com

Na každý registrovaný ľahký batériový elektromobil má pripadať najmenej 1,3 kW verejne dostupného nabíjacieho výkonu. Pri plug-in hybridoch je hranica 0,8 kW.

AFIR sa týka aj hlavných cestných ťahov siete TEN-T. Pre osobné autá a dodávky počíta s nabíjacími parkmi rozmiestnenými spravidla najviac 60 kilometrov od seba a určuje aj ich minimálny výkon.

Slovensko preto bude musieť pokračovať nielen v rozširovaní siete, ale aj vo výstavbe výkonnejších nabíjacích bodov na hlavných trasách.

Ďalej na Autorady

TEST · k téme ElektromobilyŠkoda Superb Combi iV: ADAC zmeral reálny elektrický dojazd aj spotrebu po vybití batérie
Tvoj názor

Páčil sa ti článok?

Diskusia

Zatiaľ tu nie je žiadny komentár. Čo si o tom myslíš ty?

Napísať prvý komentár →
Zdieľať:
© Pravidlá preberania obsahu

Obsah z portálu autorady.sk môžete voľne zdieľať a opätovne používať na vlastných weboch, pokiaľ dodržíte nasledujúce podmienky:

– Zachovajte presnosť—neprekrúcajte fakty ani nemeňte význam pôvodného obsahu.

– Uveďte nás ako zdroj—priamo pri citovanom alebo parafrázovanom texte umiestnite spätný odkaz na autorady.sk.

– Ak článok preberáte ako doslovnú kópiu alebo preklad 1:1, nastavte zároveň kanonickú adresu (rel="canonical") tak, aby smerovala na pôvodný článok na autorady.sk.

Obrázky a multimédiá? Tie sa na túto licenciu nevzťahujú. Tieto podmienky platia výlučne pre textový obsah.

A ešte jedna vec: za spôsob, akým náš obsah použijete, nesiete plnú zodpovednosť. Ak si nie ste niečím istí, neváhajte nás kontaktovať—radi sa porozprávame s tými, ktorí citujú správne!

Kontaktujte nás

MB
Napísal
Martin Borko

Som novinárom s viac ako 10-ročnou praxou v budovaní odborných online magazínov. Ako šéfredaktor portálu Autorady.sk sa venujem motoristickej tematike so zameraním na servis, technickú údržbu vozidiel a bezpečnosť v doprave. Dohliadam na redakčnú kvalitu obsahu a dbám na to,…

Prečítaj si aj