Ak chcete jazdiť úspornejšie, možno vám pomôže náš zoznam dobrých návykov, ktoré môžu znižovať spotrebu automobilu. Toto je 9 základných tipov a trikov v skratke:

  • – Snažte sa jazdiť plynulo
  • – Zohrievajte motor za jazdy
  • – Brzdite motorom/Rekuperujte
  • – Spoznajte svoje vozidlo
  • – Zvážte, či sa vôbec oplatí štartovať auto
  • – Snažte sa o plynulé rozjazdy
  • – Udržujte pneumatiky v dobrej kondícii
  • – Vypínajte motor vozidla
  • – Udržujte auto v poriadku

1. Snažte sa jazdiť plynulo

Spotreba paliva výrazne rastie hlavne pri jazde typu brzda/plyn. Pre udržanie nízkeho odberu paliva je  potrebná plynulá jazda. To znamená, že by ste mali jazdiť s čo najmenším rýchlostným výkyvom za dodržiavania dostatočného odstupu od ostatných vozidiel.

Dobrým príkladom toho, čo by ste nemali robiť, je tiež často videný prípad, kedy šofér automobilu akceleruje ku križovatke na ktorej práve svieti červené svetlo, avšak tesne pred semaforom začne prudko brzdiť.

V tomto prípade je z hľadiska plynulosti a spotreby paliva lepšie zaradiť nižší prevodový stupeň a ku križovatke doplachtiť. Pozor, nerobte to však tak, že už 100 metrov pred križovatkou idete rýchlosťou 30 km/h, na úkor spotreby by ste nikdy nemali brzdiť okolitú premávku.

2. Zohrievajte motor za jazdy

Ušetriť palivo môžete aj pomocou správneho zohrievania motora. Veľa šoférov, hlavne v zimnom období naštartuje auto 10-15 minút pred tým, než vôbec vyrazia. Týmto spôsobom sa však motor v žiadnom prípade rýchlo nezohreje a odber paliva je neskôr viditeľný na priemernej spotrebe.

Najlepším zvykom je zohrievať motor pod miernou záťažou, čím ale nemyslíme vytáčať agregát do červených otáčok. S autom v tomto prípade jazdite pokojne a šetrne.

3. Brzdite motorom

Tento štýl jazdy dokáže výrazne znížiť spotrebu paliva v prípade, ak je vaša cesta do práce či na iné miesto pokrytá kopcami, respektíve častým klesaním. Často však môžete vidieť šoférov, ktorí pri klesaní z kopca spomaľujú automobil len pomocou bŕzd.

Ideálne riešenie je zaradiť nižší prevodový stupeň a nechať automobil brzdiť pomocou sily motora. Medzi výhody, ktoré prináša tento štýl jazdy, patrí okrem nulového opotrebovania bŕzd aj zníženie spotreby paliva. Počas brzdenia motorom sa totiž do agregátu dostáva iba minimálne množstvo paliva potrebné na jeho chod.

Ak patríte medzi majiteľov elektrifikovaných vozidiel, spoliehajte sa na rekuperáciu elektrickej energie. Pri jazde kopcovitým terénom sa nebojte zosilniť jej účinnosť aj za pomoci špeciálnych jazdných módov, napríklad režimu „B“. Tak palivo nielen ušetríte, ale ešte si aj nazbierate energiu na ďalšiu jazdu.

4. Spoznajte svoje vozidlo

Pokiaľ je vaše auto vybavené palubným počítačom, čo vo väčšine prípadov je, budete môcť lepšie sledovať prehľad o okamžitej spotrebe paliva. V takomto prípade je teda dobré otestovať, v akých otáčkach a pri akom prevodovom stupni má váš agregát najnižšiu spotrebu.

Nízke otáčky totiž nie vždy znamenajú aj nižšiu spotrebu paliva. Pri veľmi nízkych otáčkach rastie spotreba paliva rovnako, ako keď auto ženiete do vysokých otáčok. Podtáčanie motora sa navyše môže negatívne prejaviť aj na viacerých dôležitých komponentov hnacieho ústrojenstva.

5. Zvážte, či sa vôbec oplatí štartovať auto

V prvom rade by mal každý vodič zvážiť, či sa jazda vôbec oplatí. Ak v daný deň nemáte iný program, len cestu do práce a domov, zvážte možnosť hromadnej dopravy. Najmä vtedy, ak sa nemusíte presúvať na opačný koniec mesta.

Je jasné, že vlastné auto je pohodlnejšie než mestská hromadná doprava, no odporúčame spočítať si, ako dlho vám trvá cesta autom vrátane hľadania parkovacieho miesta, ktoré čoraz viac pripomína detektívku. Keď k tomu prirátate aj prípadné parkovacie poplatky, môžete dospieť k záveru, že autobusom alebo električkou sa na miesto dostanete skôr a lacnejšie.

Ak sa už rozhodnete ísť autom, zvoľte si vhodný čas a naplánujte trasu. Pokiaľ je to možné, vyrazte na cestu tak, aby ste sa vyhli rannej alebo popoludňajšej špičke. Práve dopravné zápchy sú totiž najväčším hltačom paliva.

6. Snažte sa o plynulé rozjazdy

Pri rozjazde narábajte s plynom šetrnejšie, nerozbiehajte sa na vysokých otáčkach. Pokiaľ to dopravná situácia dovolí, snažte sa čo najskôr dostať na vyššie rýchlostné stupne. Spravidla platí, že dvojka sa radí vo vzdialenosti rovnajúcej sa jednej dĺžke vozidla. Nevytáčajte motor, ale optimálne pridávajte plyn a zaraďujte následné stupne.

V dopravnej zápche jazdite podľa možnosti na nižších otáčkach, ak je to možné, snažte sa jazdiť aspoň na dvojke. Pokiaľ situácia neumožňuje zaradiť vyššiu rýchlosť a musíte zostať na prvom stupni, motor nevytáčajte. Pozor na podtáčanie motora, aj príliš nízke otáčky môžu spotrebu zvýšiť a zároveň znížiť jeho životnosť.