Čo sú to značené pneumatiky ?

Dnes sa môžete stretnúť so značenými pneumatikami nie len pre športové ale aj pre bežné prémiové autá. Pre lepšie vysvetlenie, nejde o bežne sériovo vyrábané pneumatiky. Výrobcovia automobilov si dávajú vyrábať vlastné, značené pneumatiky. 

Drahé auto

Napríklad sa môžete stretnúť s označením HN pre Hyundai N, AO pre Audi alebo s hviezdičkou (*) pre BMW. Toto označenie sa nachádza za parametrami rozmerov pneumatík.

Nepoužívajte súčasne značené aj neznačené pneumatiky

Tieto pneumatiky môžete použiť aj na iné značky vozidiel pokiaľ vám sedí samozrejme ich samotný rozmer. Sú však o niečo drahšie. Uchovajte si však pri kúpe ich energetický štítok, ktorý obsahuje aj výrobné číslo pre správnu identifikáciu. Nie je totiž vhodné mať na aute značené aj neznačené pneumatiky.

Dôvod je jednoduchý a možno prekvapujúci. Pri jednom rozmere pneumatiky od toho istého výrobcu ale pri rôznych značeniach, môže byť dokonca iná hrúbka dezénu, iná konštrukcia, iné jazdné vlastnosti alebo odlišný vzor dezénu.

Takže keby ste mali na aute značené pneumatiky a vy si kúpite napr. iba dve pneumatiky môže byť trošku problém. Aj keď parametre a rozmery budú sedieť, ich priemer môže byť kvôli odlišnostiam v dezéne iný. Auto, ktoré ma tak pohon oboch náprav môže trpieť pretože bude jazdiť s inými otáčkami na prednej a s inými na zadnej náprave.

Na čo slúžia značené pneumatiky ?

Dôvod prečo sa tieto pneumatiky vyrábajú pre dané vozidlo je jednoduchý. Zlepšiť jazdné vlastnosti daného automobilu v súlade s pneumatikami čo najviac pre konkrétne vozidlo. Hlavne pri tých vozidlách kde na týchto napríklad športových vlastnostiach obzvlášť záleží.

Pri výrobe vozidla sa určí, akými vlastnosťami by malo vynikať a tak sa spolupracuje aj vývinom pneumatík. Pri vývine takýchto pneumatík ide napríklad o to, či je auto s pohonom prednej alebo zadnej nápravy, aké má rozloženie hmotnosti a mnoho ďalšieho.

Preto ak výrobca vášho vozidla odporúča pneumatiky so značením napr. HN (Hyundai) alebo AO (Audi) treba to pre optimálne jazdné vlastnosti a možno aj záruku dodržať.

Kedysi v osemdesiatich rokoch stačilo aby pneumatiky splňovala 3 vlastnosti. Sú to napr. dobrý výkon na okruhu, dobré brzdné vlastnosti a odolnosť voči aquaplaningu. Ide však o to, že poznáme viac druhov napr. takého aquaplaningu. V dnešnej dobe však môže byť týchto parametrov na ktoré sa kladie dôraz aj 12. Môžeme spomenúť brzdenie za mokra, ovládanie za sucha, hlučnosť, valivý odpor alebo kilometrový nájazd.

Je teda dôležité dodržať značenie pneumatík pokiaľ ich odporúča výrobca povedzme na nejakom športovejšom aute. Pokiaľ máte bežné auto neodporúča sa kombinovať značené a neznačené pneumatiky.