Životnosť pneumatík a správna starostlivosť

Poznáte tiež ten dobrý pocit, keď si na auto obujete nové pneumatiky ? Veľký vplyv na životnosť pneumatík má práve aj správna starostlivosť. Jednoduchými krokmi z nich môžete vyťažiť maximum.

Detail na koleso červeného auta

Aká je vlastne životnosť pneumatík ?

Kilometrová životnosť pneumatík ako bolo načrtnuté sa nedá presne stanoviť. Odhadom to však môže byť od 25 000 do 50 000 km. Ak sa však o pneumatiky staráte, jazdíte predvídavo, nebrzdite a nerozbiehate sa prudko, nerežete zatáčky a skrátka ich šetríte, vydržia vám možno aj 75 000 km. V konečnom dôsledku tak môžete ušetriť aj nejaké palivo či napr. spojku. Pokým má však hĺbka dezénu 4 milimetre, rozmýšľal by som vymeniť ich za nové. Hlavne pri zimných pneumatikách.

Čo sa týka ich veku, ten viete odčítať zo štvorčíslia za symbolom DOT na bočnici. Prvé dve čísla znamenajú kalendárny týždeň a posledné dve naznačujú rok výroby pneumatiky. Niektorí vodiči majú na aute pneumatiky aj 10 rokov. Avšak kvôli bezpečnosti odporúčam meniť zimné pneumatiky každých minimálne 4-5 rokov a letné približne každých 6-7 rokov. Ich starnutie začína ich používaním. 

Správny tlak v pneumatikách

Pneumerač so štítkom správnych tlakov v pneumatikách

Pri podhustení o 0,4 bar sa môže skrátiť životnosť pneumatík až o 30 %. Samozrejme budete mať zvýšenú spotrebu paliva. V neposlednom rade je to aj nebezpečné pretože či už máte pneumatiky prehustené alebo podhustené, ovládanie, brzdná dráha a celková stabilita vozidla je zhoršená.

Preto by ste mali kontrolovať ich tlak približne raz za mesiac keď sú vychladnuté. Novšie vozidlá majú systém, ktorý ich tlak monitoruje (TPMS) a vodiča na nesprávny jednoducho upozorní. Neprekračujte však odporúčaný tlak viac ako o 0.3 bar. Znížite tým jazdný komfort a stred dezénu respektíve behúňa sa bude neprimerane opotrebúvať.

Zvýšenie tlaku o 0,1-0,2 bar je ale v poriadku. Môže sa ním zlepšiť riadenie a brzdná dráha.

Správny tlak pneumatík na vašom aute nájdete najčastejšie na stĺpiku dverí vodiča, na klapke palivovej nádrže alebo v príručke od vozidla.

Pneumerač s kompresorom na pneumatiky

Pre kontrolu odporúčam zakúpiť si samostatný tlakomer. Ten zabudovaný na obyčajnejších či lacných kompresoroch nemusí byť zrovna moc presný.

Správne parametre pneumatík

Pokiaľ použijete pneumatiky s nižšou nosnosťou bude na nich vyvinutá väčšia záťaž. Preto používajte pneumatiky správnych rozmerov a parametrov. Budete si tak istý, že budú podávať ten správny výkon a správne fungovať bude aj ABS a ASR. Taktiež odporúčam mať na aute všetky pneumatiky v rovnakom stave. 

Životnosť pneumatík klesá neprimeranou jazdou

Nesprávne opotrebovať pneumatiky sa dá samozrejme aj neprimeranou jazdou. Pokým prudko brzdíte, budete mať nadmerne opotrebované plochy na behúni. Pokým „režete“ zákruty na plný plyn, tentokrát vám za to nepoďakujú hrany a okraje. Jasné, že ku všetkému „dopomáha“ prudké akcelerovanie a prešmykovanie kolies. 

sportova-jazda

Určite spomeniem, že sa treba vyhýbať jamám na ceste. Ak ešte máte čas, tak spomaľte. V čase keď už ale cez jamu prechádzate, určite nebrzdite. Zablokovaním pneumatík brzdením ich môžete poškodiť. Práve naopak, pred jamou miesto toho radšej pridajte plyn. Koleso sa tak skôr „vyhrabe“.

Striedanie pneumatík a vyváženie

Bežnou praxou je, že pneumatiky, ktoré boli na prednej náprave, sa nabudúce dajú na zadnú. Môže sa tak spraviť každých zhruba 12 000 kilometrov. Budú sa tak všetky opotrebúvať rovnomerne.

Avšak neodporúča sa kúpiť si iba jeden nový pár pneumatík a dať ho na prednú nápravu.  Mohlo by tak dôjsť k pretáčavému šmyku. Ten je ťažko zvládnuteľný aj pre skúsenejších vodičov. Paradoxne je preto bezpečnejšie mať lepšie pneumatiky na zadnej náprave.

Pokým najazdíte viac ako cca 5000 kilometrov, určite si ich dajte pri výmene vyvážiť. Inak by ste si mohli všimnúť vibrácie pri vyšších rýchlostiach čo tiež nie je pozitívne.

Správne skladovanie

Pneumatiky umyte, vyčistite, odstráňte kamienky, vysušte a pri najlepšom ich aj naimpregnujte. Dosiahnete tým to, že pri ich budúcom použití budú nie len čisté ale nečistoty sa na nich budú usádzať menej. Ale nie len to. Minimalizujete riziko, že vám časom popraskajú a rôznymi prípravkami im dodáte ešte lepší a luxusnejší vzhľad.

Správne uskladnenie je pre životnosť pneumatík zásadné. Preto ich skladujte na čistom, tmavom a chladnom mieste najlepšie so stálou teplotou nie nad 15 °C.

Ak ich máte na diskoch, zaveste ich alebo ich položte na zem na seba.  Ak sú bez diskov, uložte ich vertikálne. Občas ich pootočte aby nedochádzalo k deformácii. 

Takto životnosť pneumatík predĺžite a zamedzíte predčasnému starnutiu. Pokým ich teda nechcete mať len hocijako pohodené, existujú aj praktické držiaky, regály alebo stojany na ich jednoduché skladovanie. 

Možno si po tomto článku hovoríte, že starostlivosť o pneumatiky je hotová veda no oproti takým pneumatikám na pretekárske účely je to stále úplne jednoduché :).