Ako si vybrať vosk na auto

Vosk na auto má zmysel z viacerých dôvodov. Prvým je, že navoskované auto sa špiní pomalšie. Za druhé, umývanie auta je jednoduchšie a nečistoty dáte jednoducho z laku ľahšie dole. Za ďalšie je to určte vzhľad, vysoký lesk, sýtejšia a „hlbšia“ farba laku. V neposlednom rade vám vosk poslúži ako ochrana laku pred poveternostnými vplyvmi.

Vosk na auto

Či už ide o rôzne ochrany alebo všeobecne vosky, je ich každopádne veľa. Nie je však také ťažké sa v tom vyznať. Vosky delíme na dve kategórie. Sú to syntetické vosky a prírodné vosky.

Syntetické vosky

Tieto vosky sú vyrobené pre čo najldlhšiu výdrž a odolnosť (cca 5 až 10 mesiacov). Hodia sa tak pri veľkom kilometrovom nájazde alebo práve na zimu kedy veľmi dobre chránia lak. Vzhľadom sa ale prírodným voskom nevyrovnajú.

Prírodné vosky

Také najznámejšie sú právne karnaubské vosky. Čo sa týka vzhľadu, ich výsledok je najlepší (2 až 4 mesiacov). Dodajú farbe laku sýtosť a hĺbku. Je to za tú cenu, že nemajú až takú veľkú odolnosť a trvácnosť oproti syntetickým voskom. Preto sú o niečo menej vhodné na zimné obdobie kedy sa na cestách nachádza posypová soľ.

Prírodné vosky tak dávajú o to väčší zmysel pre autá, s ktorými sa nejazdí veľa, poprípade sú aj garážované alebo chcete vyťiahnúť zo vzhľadu auta úplné maximum.

Tuhý alebo tekutý vosk na auto ?

Dá sa povedať, že aj syntetické aj prírodné vosky majú akési podkategórie. Môžete si tak vybrať či chcete tuhý, tekutý alebo vosk v spreji.

Obľúbené sú tuhé vosky, u ktorých je veľmi dobrý pomer ceny a počtu aplikácií. Ich výdrž, vodoodpudivý efekt či lesk býva lepší. Nie je to však pravidlo a neplatí to vždy. Aplikácia tuhých voskov trvá trošku dlhšie.

Tekuté vosky (nie však ako voda) sa nanášajú podobne ako tuhé vosky. Z rovnakého balenia s nimi oproti tuhým spravíte menej aplikácií.

Potom máme rôzne vosky v spreji. Ich viskozita je podobná vode. Ich najlepšou vlastnosťou je rýchlosť aplikácie. Stačí ich jednoducho frknúť na lak a rozotrieť. Samozrejme ich výdrž je výrazne nižšia.

Vyberte si „svoj“ najlepší vosk na auto 

Na toto asi neexistuje odpoveď. Každému vyhovuje niečo iné. Všetko je to o osobných preferenciách a očakávaniach.

Pokiaľ vám ide o vzhľad a chcete z auta vyťažiť maximum, odporúčam prírodný, najlepšie tuhý vosk. Pre toho, kto nerád zdĺhavo nanáša vosk na auto a následne ho dlhšie leští, je vhodný vosk v spreji. Keď vám nanášanie vosku nelezie na nervy, ste ho ochotný naniesť ale nechcete to robiť tak často a chcete aby vám vydržal na aute poriadne dlho, vyberte si syntetický vosk.

Samozrejme sa môžeme baviť a teoretizovať o výkone a vlastnostiach medzi rôznymi výrobcami a značkami voskov. Zatiaľ čo s jedným vám aplikácia pôjde hladko, druhý sa môže rozlešťovať ťažšie. Môže mať však lepšie hydrofóbne vlastnosti respektíve efekt kvapôčkovania. 

Efekt kvapôčkovania na navoskovanej kapote auta

Pozor však na porovnávanie týchto vlastností liatím vody na kapotu po aplikácií. Nie je moc hodnoverný pretože aj keď u jedného s vosku zbadáte lepšie vlastnosti, po nejakom tom týždni sa môžu výsledky obrátiť. Môže sa tak stať, že po nejakej dobe bude tento efekt slabší ako u toho druhého vosku.

Možno ste sa stretli alebo sa stretnete s rôznymi ďalšími ochranami ako sú sealanty, detailery s voskom alebo hybridnými voskami. Sú to ďalšie skupiny voskov alebo ochrán. Všetko sa medzi sebou akoby prelína a je ťažké povedať či napr. daný syntetický vosk nie je už skôr sealant.

Vosky sa môžu predávať aj na konkrétnu farbu laku. To si už ale viete pri voskoch prečítať aj sami. Tak isto je treba sa riadiť konkrétnym návodom na danom vosku. Dôležité je, aby ste vosk naniesli správne. Auto nestačí pred voskovaním len umyť ale aj dekontaminácia laku je veľmi dôležitá.