Umývanie auta vapkou

Vapku alebo vysokotlakový čistič môžete využiť nie len na auto ale aj na umytie ďalších vecí. Dá kúpiť aj za prijateľnú sumu a umývanie s ňou je rýchlejšie ako pri ručnom umývaní. Navyše nemusíte nikam chodiť a môžete si umyť auto hocikedy pokiaľ vám to dovoľuje počasie.

Umývanie špinavého auta vapkou

Stačí ju len pripojiť do elektriny, napojiť na hadicu alebo dokonca mávajú samonasávaciu funkciu, kedy vám stačí mat pri sebe napríklad len vedro alebo sud s vodou.

Vysokotlakový čistič by mal obsahovať napeňovaciu trysku (nadstavec s nádobkou) na nanášanie aktívnej peny, autošampónu a prípadne konzervantu. 

Postup čistenia vapkou

Zhrniem 3 kroky ako by mal vyzerať postup čistenia. Rovno uvediem aj kvalitné produkty britskej značky Autoglym. Ku každému kroku vyrábajú daný produkt na to vhodný.

Avšak až nie je auto veľmi znečistené, môžete použiť len samotnú aktívnu penu alebo poprípade samotný šampón. V tom prípade opäť odporúčam auto predtým jemne opláchnuť.

Následne môžete použiť tretí krok. Ak bola na laku aplikovaná nejaká ochrana, tretím krokom predlžíte jej životnosť. Ak nie, tak tým v podstate ochranu vytvoríte.

Prvý krok: Aktívna pena

Najprv môžete auto z väčšej vzdialenosti jemne opláchnuť od najväčších nečistôt z hora dolu. Následne môžete pomocou napeňovacej trysky a v určenom pomere aplikovať aktívnu penu AUTOGLYM POLAR BLAST.

Je Ph neutrálna a nenaruší ani pôvodné ochranné vrstvi. Predáva sa v 2,5 litrovom balení a pomer riedenia je 1:5. Znamená to, že na 500 ml vody ide 100 ml prípravku. 

Ak máte menšie auto alebo vám bude stačiť polovičné množstvo tak to bude samozrejme 50ml prípravku na 250ml vody. Vydrží vám teda dosť dlho.

Nanášajte zdola smerom nahor na úplne celé auto. Nechajte aktívnu penu chvíľku pôsobiť. Začnite auto oplachovať ale tiež z dola hore. 

Keby ste totiž oplachovali auto z hora na dol, tak aktívna pena na spodných častiach auta by stiekla. My však potrebujeme oplachovať  teda z dola na hor aby sme za pomoci aktívnej peny na karosérií a prúdu vody odstránili nečistoty.

Potom už môžete opláchnuť auto klasicky z hora dolu. Prepláchnite aj nádobku napeňovača. Rovno môžete prejsť na druhý krok.

Druhý krok: Šampón

V tomto kroku môžeme prejsť na použitie šampóna AUTOGLYM POLAR WASH, ktorý sa dá kúpiť tak isto v 2,5 litrovom balení. Pomer riedenia je však 1:1 takže pri strednej veľkosti auta si môžete nariediť 100 ml prípravku a 100 ml vody.

Opäť môžete začať s nanášaním na celé auto. Šampón nechajte chvíľu pôsobiť. Medzitým ak je to potrebné, môžete v tomto kroku narušiť nečistoty s mikrovláknovou špongiou. A môžete auto dôkladne opláchnuť.

Tretí krok: Konzervant laku

Je to na vás ale odporúčal by som vám určite aj tretí krok s použitím AUTOGLYM POLAR SEAL. Ochránite, zakonzervujete a dodáte autu pekný vzhľad v podobe vysokého lesku. Táto vzniknutá vrstva je hydrofóbna. Auto sa vám bude nabudúce aj ľahšie umývať.

Môžete ho aplikovať každých 4-5 týždňov. Častejšie to nemá význam a mohli by vznikať biele škvrny pretože by bola predošlá vrstva ešte stále aktívna. Nenarúša ani pôvodne nanesený vosk, skôr ho posilňuje.

Pomer riedenia je 1:5 takže môžete použiť 40ml (10ml má vrchnáčik na fľaši) prípravku a 200ml vody. Kľudne môžete tento prípravok nanášať hneď aj na mokré auto. Tento nariedený produkt nastriekajte na auto a opláchnite ho čistou vodou. Už pri oplachovaní si môžete všimnúť účinok v podobe veľkých kvapiek.

No a môžete vysušiť auto klasicky mikrovláknovou utierkou alebo uterákmi na to určenými.

Prípravok sa akurát neodporúča používať na plátené strechy automobilov. Ak chtiac či nechtiac nanesiete prípravok na čelné sklo, bude pôsobiť ako tekuté stierače, čo nemusí byť na škodu. Avšak pri starších stieračoch by sa mohla voda na čelnom skle skôr rozmazávať. V tom prípade stačí len čelné sklo vyčistiť nejakým prípravkom.

Keď chcete, miesto tohto kroku môžete použiť napríklad vosk alebo sealant.

To je všetko. Je to jednoduché a okrem už spomínaných výhod vás v konečnom dôsledku každé takéto umytie nebude veľa stáť.