Typ karosérie: Ktorý vám vyhovuje ?

Dnes nemá človek problém s výberom nového auta. Vyrábajú sa vo veľa karosárskych verziách. Každému sa páči niečo iné alebo má len iné potreby. Čo nám teda napovedá konkrétny typ karosérie a aký vyhovuje vám ? 

Hatchback

Typ karosérie auta - Hatchback

Toto je typ karosérie, ktorý sa mi vždy veľmi páčil a používa sa najčastejšie pri autách nižších tried. Môžete si predstaviť vozidlá ako VW Golf, Škoda Fabia, Renault Clio, Peugeot 206 a mnohé iné.

Je to typ karosérie, ktorá môže byť trojdverová alebo päťdverová, dvojpriestorová s vyklápajúcou sa a splývajúcou zadnou časťou. Batožinový priestor je jednoducho spojený s priestorom pre pasažierov.

Sedan

karoseria-auta-sedan

Táto karoséria auta je najmenej štvormiestna a jej zadná časť sa otvára bez zadného okna. Má teda oddelený priestor pre motor, pasažierov ale aj batožinu. Predstaviť si môžete vozidlá ako Škoda Superb, BMW rad 3, Audi A4 alebo Peugeot 406.

Kombi

Typ karosérie kombi

Kombi/combi je typ karosérie s predĺženou strechou smerom dozadu ponad celé auto a batožinový priestor. Ku nemu je prístup cez skoro vertikálne piate dvere. Pripomína tak taký predĺžený hatchback.

Takáto karoséria auta je určená k preprave osôb ale aj nákladu. Takéto automobily môžu mať rôzne označenia ako je to v prípade ako je Dacia: MCV, Volkswagen: Variant, Hyundai: CW alebo Audi: Avant.

Liftback

karoseria-auta-liftback

Dané typy karosérií bývajú trojdverové alebo päťdverové, uzavreté a dvojpriestorové. Oproti hatchbacku sa zadná časť zvažuje pod miernejším uhlom a je dlhšia. Nie je to ale sedan lebo sa otvára zároven aj zadné okno ako pri Renault Laguna, Ford Mondeo či Škoda Octavia.

Limuzína

Tieto automobily sú štvor až šesťdverové a majú trojpriestorovú karosériu, pevnú strechu a priestor pre šesť až deväť osôb. Priestor cestujúcich je obyčajne oddelený od priestoru vodiča medzistenou.

Kupé

Typ karosérie - Kupé

Takéto autá majú väčšinou športový charakter. Má uzavretý dvojdverový typ karosérie. Má jeden alebo dva rady sedadiel. No v prípade dvoch radov sú zadné sedadlá menšie čo moc neprispieva komfortu pri cestovaní. Ako príklady možno uviesť Audi TT, Mazda RX8 alebo Peugeot 407 Copue.

Roadster

Tiež je známy ako spider a má dve sedadlá. Väčšinou sa vyskytuje bez strechy ale môže mať aj plátenú strechu bez bočných a zadných okien. Tento typ karosérie má Audi TT Roadster či Alfa Romeo Spider.

Kabriolet

Typ karosérie kabriolet

Kabriolety majú sklápajúcu strechu, ktorá môže byť platená alebo z ocele. Je to otvorený osobný automobil. Môžete sa stretnúť aj s označením CC. To znamená že strecha je pevná.

Najčastejšie majú len dvoje dvere a sú dvojmiestne s dvoma núdzovými sedadlami. Oproti kupé sú ťažšie a menší je aj batožinový priestor. Ako vzory poslúžia autá ako Volkswagen Eos a Peugeot CC.

Pick-Up

Daná karoséria auta je úžitková a priestor pre náklad je pôvodne odkrytý ale môže byť aj krytý. Má tvrdšie tlmiče kvôli prevozu nákladu ako napr. taký Ford Ranger a Honda Ridgeline.

Roadster

Tiež je známy ako spider a má dve sedadlá. Väčšinou sa vyskytuje bez strechy ale môže mať aj plátenú strechu bez bočných a zadných okien. Tento typ karosérie má Audi TT Roadster či Alfa Romeo Spider.

Pick-Up

Daná karoséria auta je úžitková a priestor pre náklad je pôvodne odkrytý ale môže byť aj krytý. Má tvrdšie tlmiče kvôli prevozu nákladu ako napr. taký Ford Ranger Honda Ridgeline.

SUV

dacia-duster

Dnes veľmi známy a obľúbený typ karosérie, za ktorým sa obzerám už aj ja. Spája v sebe osobný automobil a zároveň zvládne jazdu ľahkým terénom. Známe sú Škoda Kodiaq, Audi Q7 BMW X5 alebo aj Dacia Duster.

Crossover

 

Karoséria auta typu crossover

Má o niečo vyššiu svetlú výšku alebo pohon všetkých kolies ako aj pri SUV a interiér a spôsob riadenia preberá zase od MPV. Určené sú obyčajne do mestského prostredia alebo len veľmi ľahkého terénu. Takéto typy karosérií majú Kia Sportage, Nissan Quashqai, BMW X3 a Audi Q3.

Loading poll …

LAV

Dá sa povedať, že je to malý van s dvoma či troma radmi sedadiel, veľkým batožinovým priestorom či veľkými piatimi dverami. Príkladmi sú Škoda Roomster a Peugeot Partner.

MPV – Viacúčelové vozidlo

Podobá sa dodávke (vanu) no je určená na prevážanie osôb a je vyššie ako sedan, kombi či hatchback. Cestujúcim poskytuje viac pohodlia a priestoru. Predstavte si Renault Scenic, Opel Zafira, Ford C-MAX a iné.