Skladovanie pneumatík

Pokiaľ chcete z pneumatík vyťažiť čo najviac a predlžiť ich životnosť, nestačí ich len tak hocikde pohodiť. Sú rôzne pravidlá ako skladovať pneumatiky či s diskami alebo bez nich. Poďme sa na to bez zbytočných zdĺhavých úvodov pozrieť.

Kde pneumatiky skladovať

Určite by mali byť skladované na mieste bez denného svetla. Ozón ma totiž korozívny účinok na kaučuk. A práve z neho sú pneumatiky vyrobené. Teplota je veľmi dôležitá. V miestnosti by malo byť ideálne zhruba 10 až 15 °C. Za zmienku stoja aj vrecia na pneumatiky, ktoré bojujú proti vonkajším faktorom, nečistotám ale aj UV žiareniu.

Obchod s autodielmi

Ďalej sa môžeme baviť o odvetraní. Znie to možno divne ale keby bola v miestnosti veľká vlhkosť, mohlo by to škodiť kovovým vrstvám pneumatiky. Používajú sa napr. plastové vrecia, ktoré zamedzujú nadmernej vlhkosti. Jednoducho do nich vložíte pneumatiky a z vreca vytlačíte čo najviac vzduchu.

Najlepšie je teda skladovať pneumatiky niekde v garáži alebo v servise a nie v pivnici, na povale alebo dokonca na balóne.

Čistota

Čistenie kolies vysokotlakovým čističom

Keď chceme pneumatiky uskladniť, určite je vhodné ich vyčistiť a vysušiť. Je to kvôli chemický látkam ako benzín, oleje alebo rozpúšťadlá. Tie mohli prevádzkou skončiť práve na pneumatikách. Jednoducho ich preto umyte vlažnou vodou s použitím autošampónu. Umývať môžete špongiou alebo kefou a následne ich opláchnite. 

Na čisté pneumatiky je vhodné použiť aj rôzne prípravky určené na pneumatiky. Tým sa samozrejme guma pekne zakonzervuje a je chránená pred rôznymi vonkajšími faktormi. Kamienky v drážkach behúňa by mali byť taktiež odstránené.

Skladovanie pneumatík bez diskov

Veľa ľudí pohodí pneumatiky len tak na seba. Nie je to však správe. Najlepšie urobíte keď ich položíte vertikálne, teda zvislo. Raz za mesiac ich v takejto polohe trochu pootočte nech nie sú položené stále tým istým miestom. 

Zaťažená plocha sa tak zmení a nebude tak dochádzka k otlakom. Taktiež ich nezavesujte na nejaký hák, ktorý pneumatiku deformuje.

Skladovanie pneumatík s diskami

Takéto pneumatiky môžeme už skladovať aj horizontálne (na seba). Tiež je však dobré sem-tam ich pootočiť alebo zmeniť ich poradie. 

Predídete tak k možnému stlačeniu pneumatík na ktoré sú viac citlivé výkonnejšie pneumatiky a pneumatiky s úzkym profilom. 

Alebo ich jednoducho zaveste niekam na stenu. Vhodné sú rôzne stojany na pneumatiky s diskami. Sú praktické a zoženiete ich za rozumné peniaze.

Skladovanie diskov

Pokiaľ skladujete cele kolesá, určite je vhodné očistiť aj disky. V rôznych zákutiach sa udržujú nečistoty a brzdný prach. Použiť môžete rôzne prípravky na čistenie hliníkových diskov. Najlepšie je vyberať tie neagresívne bez rôznych kyselín a postupovať podľa návodu. 

Dopomôcť si môžete aj rôznymi špeciálnymi štetcami alebo kefami na disky. Ďalej môžete použiť rôzne konzervačné prípravky.

Oceľové disky si vyžadujú možno menšiu starostlivosť. Avšak určite im prospeje keď ich umyjete tiež. Vlhké a špinavé oceľové disky by vám mohli zhrdzavieť.

Dobrý stav pneumatík oceníte v krízových situáciách. Nečakajte pokým vás na ceste sklamú. Viete kedy vymeniť pneumatiky za nové ?