Ručné umývanie auta má svoje pravidlá

Vyumývané auto vyzerá nie len dobre, ale správnym umývaním a ochranou dokážete predĺžiť životnosť laku a tým aj udržať hodnotu auta. Pre tých čo to berú aj ako koníček je výhoda, keď si môžu auto umyť doma ručne. Ručné umývanie auta je jednoduché, treba však dodržať základné pravidlá.

Pre niekoho stojí za úvahu zakúpiť si vysokotlakový čistič (vapku) pomocou ktorej sa dá zároveň aplikovať aj aktívna pena, autošampón alebo konzervant laku. Je to oveľa rýchlejšie a navyše s ním môžete vyčistiť aj bicykel, terasu, dlažbu, bazén a iné veci. V neposlednom rade za pomoci silného prúdu vody dokážete aplikovať prípravky (sealanty), ktoré dokážu chrániť lak kvalitnejšie s minimálnou námahou.

Pre ostatných, ktorí nemajú možnosť umyť si auto doma môžu využiť samoobslužné alebo automatizované bezdotykové umyvárne. Určite neodporúčam umývať auto v automatickej autoumyvárni pomocou kief. Môžete si tým nepekne poškodiť lak.

Na ručné umývanie auta budeme potrebovať:

V prvom rade potrebujeme autošampón. Existuje viacero druhov. Autošampóny s voskom chránia lak menej a kratšie ako samotný vosk. Je však vhodný napríklad pre udržiavanie už aplikovanej voskovej ochrany. 

Na umývanie je najlepšia mikrovláknová rukavica. Je dobré mať dve. Jednu na miesta čistejšie a druhú na umývanie špinavších miest dolných častí auta, kolies a diskov. Pripravte si aj veľké vedro či dve a samozrejme hadicu s vodou.

Ďalej sú to mikrovláknové utierky na prípadné voskovanie, leštenie a sušenie.  Na sušenie niektorí používajú aj jelenicu. Tá je skôr však minulosťou. Dnes máte na výber špeciálne uteráky na sušenie auta pre náročných. Sú veľmi mäkké aby nepoškriabali lak a mávajú veľmi vysokú gramáž na absorpciu čo najväčšieho množstva vody.

Vhodné počasie je dôležité

Umývať auto nemôžeme hocikedy. Neumývajte auto na silnom priamom slnku, keď je lak rozpálený. Má to dosť dôvodov. Pri ochladení rozpálenej karosérie vodou kov pracuje a tým sa napína laková vrstva. Ďalej sa znižuje výsledný efekt takéhoto umývania tým, že autošampón s vodou aj vosk rýchlo vysychá. Auto ešte ani nestihnete vysušiť od samotnej vody a zaschnuté kvapky spôsobia nepekné biele škvrny od vodného kameňa.

Tu možno spomenúť, že auto sa oplatí umývať alebo aspoň oplachovať aj v zime od posypovej soli. Tá je nebezpečná hlavne keď zaparkujete auto v garáži a sneh sa spolu so soľou topí.

Výber správnej metódy

Ideálne je používať techniku pri ktorej si pripravíte dve vedrá. Ideálne s mriežkou na dne, ktorá zabráni zbytočnému víreniu nečistôt. V jednej bude voda s autošampónom a v tom druhom čistá voda. 

Ide o to, že pri každom umytí časti karosérie so šampónovou vodou následne opláchnete špinavú špongiu vo vedre s čistou vodou. Predídete tak mikroškrabancom na laku. Pokiaľ máte auto naozaj len mierne zašpinené od peľu či prachu, dá sa zaobísť aj s jedným vedrom so šampónovou vodou. 

Postup umývania

Ešte predtým ako začnete auto umývať špongiou, opláchnite ho. Odstránite tým väčšie nečistoty, ktoré by mohli pri umývaný spôsobiť ďalšie škrabance.

Z hora dole

Následne už môžete začať s umývaním. Začínajte z hora, teda od strechy až dole. Kolesá umývajte nakoniec. Umývajte postupne každú časť auta kúsok po kúsku. Každú umytú časť opláchnite čistou vodou a takto pokračujte.

umyvanie-auta

Spodné časti auta a kolesá bývajú najšpinavšie. Na to je dobré vyčleniť si a používať samostatnú špongiu. Na disky ktoré bývajú moc znečistené brzdným prachom môžete použiť ideálne rôzne kefy alebo štetce a prípravky na disky kolies. Ak chcete použiť prípravok na čistenie hliníkových diskov, odporúčam neagresívne prípravky bez kyseliny.

Sušenie

susiaci-uterak-na-kapote-auta

Keď máte auto umyté a dobre opláchnuté, osušte ho s čistou mikrovláknovou utierkou. Najlepšie asi tak, že ju budete rukami jemne pomaly ťahať po karosérii. Tým sa dobre nasiakne vodou, ktorú po každom ťahu vyžmýkajte a pokračujte ďalej.

Detaily

Na umytie prahov dverí ktoré zostali špinavé sú dobré napr. vlhčené obrúsky na karosériu. Bývajú nasiaknuté voskom. Nimi jemne zotrite nečistoty. Pri každom ťahu obracajte špinavý obrúsok a pokračujte čistou stranou.

Tak isto môžete použiť aj vlhčené obrúsky na dočistenie okien od zaschnutých kvapiek vody. Alebo mikrovláknovú handričku s prípravkom na okná. Na úplné doleštenie od šmúh sa mi osvedčili obyčajné papierové utierky s ktorými vyleštíte sklá na sucho.

Existuje veľké množstvo ďalšej rôznej autokozmetiky, ktoré vám môžu uľahčiť alebo ešte viac skrášliť výzor auta. Napríklad prípravkami na pneumatiky, ktoré dokážu nie len chrániť ale aj vytvoriť pekný čierny vzhľad pneumatík.

Môžem spomenúť aj rôzne prípravky na namazanie gumových tesnení okolo dverí a kufra. Môžete tým predísť tomu, že silne primrznuté dvere v zime ani neotvoríte alebo si tesnenia poškodíte.

Samozrejme netreba asi moc rozoberať, že je dobré povysávať a vyčistiť si aj interiér ďalšími prípravkami a vlhčenými obrúskami na palubnú dosku, plasty.

Ochrana laku voskovaním

vosk-s-utierkou-na-kapote-auta

Už viete ako správne auto umyť. Vhodné je však chrániť lak auta aj voskovaním. Tým chránite vaše auto nie len v zime proti agresívnym chemikáliám, ale počas celého roka a to oveľa dlhšie ako autošampóny s voskom.