Široké vs úzke: Vyberte si správny rozmer pneumatík

Celkom zaujímavá téma. Rozmer pneumatík veľmi ovplyvňuje jazdné vlastnosti či už v lete alebo v zime. Rozoberieme si kedy sa vám oplatia širšie a kedy skôr užšie pneumatiky. Každý jazdí v iných podmienkach alebo uprednostňuje iné vlastnosti. Poďme si to teda zhrnúť.

Vzhľad

Pneumatika s úzkym profilom

Tu asi vyhrávajú širšie pneumatiky s nižším profilom. Vyzerajú športovejšie a elegantnejšie najmä s hliníkovými diskami.

Brzdné vlastnosti

Široké pneumatiky majú kratšiu brzdnú dráhu na suchej a za určitých podmienok aj na mokrej a zasneženej ceste.

Keď je ale na vozovke veľa vody, kedy vzniká aquaplaning, vyhráva užší rozmer pneumatík. Podobne aj na zasneženej vozovke keď nie je snehová vrstva pevná ale nachádza sa na nej hlboký a kašovitý sneh.

Ovládateľnosť

Opäť podobná situácia. Široký rozmer pneumatík máva za následok aj nižší profil. Takéto pneumatiky majú lepšiu ovládateľnosť pokiaľ je cesta suchá. V zákrute sa moc nedeformujú a tým pádom reagujú lepšie na zmenu smeru jazdy. Pokým je ale na ceste súvislá vrstva vody alebo snehu, lepšie sú užšie.

Komfort

Pokým chcete aby vaše pneumatiky lepšie tlmili nerovnosti, jamy a šetrili tým jednak vaše auto aj vaše uši, zvoľte užšie pneumatiky. Širšie pneumatiky majú z pravidlá nižší profil a tak sa zvyšuje aj valivý odpor, hluk a vibrácie. Aj keď po rovnejšej ceste je ten rozdiel už skoro zanedbateľný.

Priľnavosť a záberové vlastnosti

Väčší kontakt s vozovkou majú širšie pneumatiky, ktoré zaberajú lepšie na suchom a mokrom povrchu pokiaľ nenastáva opäť aquaplaning. 

Na zasneženom povrchu zaberajú tiež lepšie len v tom prípade, pokým ide o „udupaný“ pevný sneh. Užšie sa prerežú snehom lepšie a dostanú sa tak na pevný podklad skôr. A tak začnú zaberať. Podobne je to s blatom ale bezpečnejšie sú aj na ľade.

Cena

Širšie pneumatiky bývajú drahšie. Tak isto majú všeobecne väčší valivý odpor a tým sa zvýši málinko spotreba paliva. Všeobecne približne o 3 % pokiaľ sa bavíme o zväčšení priemeru o 1 palec a s tým primerane aj šírky pneumatiky. Tým pádom pokým zvolíte užšie pneumatiky celkovo tým niečo ušetríte.

Hmotnosť kolesa

Pokiaľ zvažujete zmenenie veľkosti kolesa o 2 a viac palcov, je treba začať rátať s tým, že môžu byť ťažšie. Pri zväčšujúcej sa rýchlosti sa vám tak môže o niečo horšie meniť smer jazdy. Tým že budú ťažšie, horšie budú tlmiť nerovnosti a tak isto vyžadujú na rozpohybovanie ale aj brzdenie viac energie.

Dynamika

Toto je trochu zanedbateľný fakt. Ale stojí za to spomenúť, že širšie pneumatiky s väčším valivým odporom majú za následok zhoršenie dynamiky u slabších motorov. Ide o desatiny sekundy pri akcelerácií z 0 na 100 km/h. Pri silnejších autách môže byť efekt dokonca opačný. Tým, že majú lepší záber a prešmykujú menej, ich dynamika sa môže pri prudkej akcelerácií zlepšiť.

Aquaplaning

Auto prechádzajúce cez vodu

Keď je reč o aquaplaningu, bavíme sa o tom, kedy začnete s autom „plávať“ na mokrej vozovke. Logicky vyplýva, že užšie pneumatiky sú v tomto prípade bezpečnejšie. Tie spod seba odvedú vodu určite rýchlejšie. Pokým si zvolíte široké, pri prejazde mokrou vozovkou spomaľte a dávajte si väčší pozor.

Zhrnutie

Široké pneumatiky

Úzke pneumatiky

Pre aký rozmer pneumatík sa rozhodnúť ?

Pokiaľ ide o bezpečnosť a komfort v zime by som volil užšie. Na hlbokom a mäkkom snehu sa lepšie dostanú na tvrdý podklad a tak sa z takejto situácie vyhrabete skôr. 

Širšie pneumatiky sa hodia skôr na leto „keď je sucho“. Zlepšíte si tým brzdnú dráhu, záber a ovládateľnosť na suchom povrchu. Vylepší sa aj vzhľad ale veľký pozor si dávajte na aquaplaning.