8 rád o pneumatikách

Starať a zaoberať sa pneumatikami má zmysel. Či už ide o spotrebu paliva ale hlavne o bezpečnosť. Tu je zopár najdôležitejších rád ohľadne pneumatík.

Nasadzovanie pneumatiky na disk

Hĺbka dezénu

Medzi najhlavnejšie faktory na pneumatikách je ich hĺbka dezénu. Nepoužívajte pneumatiky s menším dezénom ako 3 mm pri letných pneumatikách. Okrem iného klesá ich odolnosť voči aquaplaningu vo vyšších rýchlostiach.

Zimné pneumatiky by mali mať aspoň 4 mm. Tým vyťažíte z pneumatík dobrý výkon a jazda tak bude bezpečnejšia.

Vek

Popraskaná bočnica pneumatiky

Nie len hĺbka dezénu ale aj vek pneumatík je veľmi dôležitý. O to viac pri zimných pneumatikách, kde hrozia častejšie krízové situácie. Zimne pneumatiky si udržia pomerne dobré vlastnosti približne prvých 4 až 5 rokov používania. Pokým nejazdíte len občas a aj to len po meste určite by som vymenil staršie pneumatiky za nové. Pri svižnej jazde treba venovať pozornosť aj letným pneumatikám. Tie majú dobré vlastnosti približne prvých 5 až 6 rokov.

Používajte rovnaké pneumatiky

Na aute by ste mali mať ideálne všetky štyri pneumatiky rovnaké. Či už ide o značku, typ, rozmer, vek alebo hĺbku dezénu. V prípade, že ste si dokúpili len jeden pár pneumatík, dajte ich vždy na zadnú nápravu. Totiž pneumatiky, ktoré majú výrazne menšiu hĺbku dezénu by mali byť na prednej náprave bez ohľadu či ide o auto s pohonom predných alebo zadných kolies. Zmenšíte tým riziko pretáčavého šmyku obzvlášť v zime.

Kontrolujte tlak v pneumatikách

Defekt na pneumatike auta

Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách a udržujte ho v odporúčaných hodnotách. Jazda bude bezpečnejšia, spotrebu paliva udržíte v optimálnych hodnotách a samotné pneumatiky sa budú opotrebovávať rovnomerne.

Typ pneumatík

Používajte vhodné pneumatiky. To znamená letné v lete a zimné v zime. Neodporúča sa jazdiť na zimných pneumatikách v lete. Je to nie len kvôli horším jazdným vlastnostiam ale aj aj vyššej spotrebe paliva a rýchlejšiemu opotrebovávaniu dezénu.

Rozmer pneumatík

Pokiaľ máte na výber je vhodné používať v zime užšie pneumatiky. Lepšie sa preboria kašovitým snehom a dostanú sa tak na pevný podklad. V lete sú vhodnejšie širšie pneumatiky kvôli lepším jazdným vlastnostiam no horšie odolávajú aquaplaningu.

Skladovanie

Pneumatiky skladujte čisté a na mieste bez denného svetla pri teplote zhruba 10 až 15 °C. Pneumatiky bez diskov neukladajte na seba ale zvislo. Pneumatiky s diskami môžete uložiť na seba. Vhodné sú aj rôzne stojany.

Stav pneumatík

Malé postavičky vyberajúce klinec z pneumatiky

Určite nepoužívajte poškodené pneumatiky s rôznymi trhlinami, trčiacimi ostrými predmetmi či vypuklinami. 

Vyhýbajte sa aj rôznym jamám na ceste. Ak sa im však vyhnúť nemôžete, znížte rýchlosť ale pri samotnom prejazde cez jamu či dieru už nebrzdite. Mohli by ste ich „seknúť “ a uškodiť môžete aj autu. Pri brzdení ide váha auta na prednú nápravu. Lepšie urobíte, keď kúsok pred dierou radšej pridáte plyn. Koleso sa tak skôr vyhrabe.