TEST Prípravky pre čierny vzhľad pneumatík

V minulom teste autolešteniek pre ručnú aplikáciu sme víťaza našli. V tomto teste sa pozrieme na to, ako dlho vydržia prípravky pre čierny alebo inak povedané „mokrý vzhľad“ pneumatík ale hlavne na to, či sú medzi nimi rozdiely. Opäť pripomínam, že ide o amatérsky test, moje osobné názory a ceny, za ktoré som ich kúpil.

Prípravky pre čierny vzhľad pneumatík

V teste som použil na každé koleso respektíve pneumatiku iný prípravok. A to konkrétne Sam’s Detailing Tyre Shine 500 ml (18,33 eur), ADBL Black Water 500 ml (8,05 eur), ValetPRO Black To The Future 250 ml (15,47 eur) a Auto Finesse Satin Tyre Creme Dressing 500 ml (15,15 eur), ktorý som osobne doteraz pravidelne používal.

Najprv som pneumatiky umyl v samoobslužnej bezdotykovej umyvárne, vysušil a samozrejme aplikoval dané prípravky. Aj z obrázka sa dá vidieť, že výsledok je pri všetkých naozaj podobný.

Aplikovanie prípravkov pre čierny vzhľad pneumatík

Akurát pri ADBL mi trochu vadilo, že v malých drážkach na bočnici pneumatiky sa pravdepodobne zachytilo akoby viac prípravku a miestami vyznela pneumatika skôr mastná ako čierna.

Pamätám si, že raz som použil jeden lacnejší prípravok tiež vo forme frkátka, a efekt bol tak isto nie mokrý, ale skôr mastný. Takže pri daných typoch aplikácie je to možno pravidlom. Niekomu však tento lesklý vzhľad môže vyhovovať ale podľa mňa to nepôsobí dobre. 

Povedal by som, že rozprašovač a celková aplikácia s ADBL je tiež o niečo horšia. Ofŕkať sa vám môže podariť aj disk. Dokonca daná fľaška ani dobre netesnila a prípravok z nej trochu vytiekol.

Najviac sa mi páči systém aplikácie od Auto Finesse. Má dokonca celkom fajn ovocnú vôňu. Mimochodom pri Sam’s Detailing Tyre Shine je tak isto cítiť banánovú vôňu.

Po dvoch týždňoch a zhruba 1000 kilometroch zostali výsledky tiež dosť podobné a pneumatiky pekné čierne. Nezaostával ani prípravok ADBL

Výsledky použitia prípravkov na pneumatiky

Predné pneumatiky sa mi zdali byť na tom horšie. Mohli sa zašpiniť skôr kvôli ich umiestneniu na prednej náprave. No ako vravím, dá sa povedať, že ani jeden prípravok nezaostával.

Po ďalších dvoch týždňoch boli však už všetky pneumatiky špinavšie a efekt pekných čiernych pneumatík začal miznúť. Spôsobené to bolo pravdepodobne upršaným počasím. Aby to bolo férové a dali sa spozorovať reálne rozdiely, pneumatiky som mierne opláchol s čistou vodou.

porovnanie-vzhladu-pneumatik

Výsledky boli naozaj dosť podobné aj keď fotky môžu málinko skresľovať. Trochu negatívne ma však prekvapil trochu nepekný špinavý efekt u prípravku Auto Finesse. Koleso bolo sfarbené trochu do hneda. Ťažko povedať prečo. Ako som spomínal, pred testom som ho používal celý čas a nevšimol som si to.

Dobrý dojem na mňa zanechal Sam’s Detailing Tyre Shine. ValetPRO Black To The Future má zase tú výhodu, že sa môže použiť aj na plasty. A efekt bol tak isto slušný. Čo sa týka finančného hľadiska tam vyhráva očividne ADBL.

porovnanie-vysledkov-vzhladu-pneumatik

Svojho víťaza si tak určte sami. Pre bežného človeka sú dané prípravky dosť drahé. Ocenia ich skôr detaileri. Ako ale vidíte, jedna aplikácia nevydrží večnosť. Hlavne, keď prší a na pneumatiky sa nachytajú nečistoty.

Ak nechcete míňať veľa peňazí, oživiť pneumatiky sa vám môže podariť aj s lacnejšími prípravkami z bežných obchodov. Pri tých vo forme frkátka však odporúčam pneumatiky následne dobre vyutierať suchou utierkou aby ste sa vyhli príliš mastnému vzhľadu.

Každopádne prípravky zároveň chránia ošetrené boky pneumatík pred úplným vyblednutím alebo popraskaním

Pekný vzhľad nových pneumatík tak udržíte čo najdlhšie a osobne si umývanie auta bez namazania pneumatík neviem už ani predstaviť. Čierne pneumatiky sú čerešničkou na torte každého nablýskaného auta. Pokiaľ si umývate auto ručne, nezabudnite na správnu techniku.

Zhrnutie

Sam’s Detailing Tyre Shine

Auto Finesse Satin Tyre Creme Dressing

ADBL Black Water

ValetPRO Black To The Future