7 rád o motorovom oleji

Pri servise a údržbe auta nás ako prvý môže napadnúť motorový olej. Jeho výmena patrí medzi tie najdôležitejšie úkony pri servise. Preto bude tento článok venovaný práve radám ohľadne motorového oleja.

Veko motorového oleja v motore

Vymieňajte včas

Na každé auto platí zásada, vymeniť olej po maximálne 15 000 kilometroch alebo za jeden rok. Podľa toho čo nastane skôr. Ak sa chcete naozaj starať o vaše auto, neverte rečiam, že ho stačí vymieňať neskôr.

Skoršou výmenou oleja pomôžete motoru vždy, bez ohľadu na typ prevádzky a podmienok. Dokonca pri vyššej záťaži motora alebo krátkych jazdách je vhodné meniť olej každých 10 000 kilometrov. Mení sa vždy spolu s olejovým filtrom.

Kontrolujte hladinu

Hladina oleja je veľmi dôležitá. Kontrolujte motorový olej pravidelne aspoň raz mesačne. Udržujte ho medzi maximom a minimom znázornenými na mierke. Pri rozsvietenej červenej kontrolke oleja nepokračujte v jazde a olej doplňte.

Dopĺňanie oleja

Olej dopĺňajte až keď je motor trochu vychladnutý. S doliatím preto počkajte aspoň 15 minút po jeho vypnutí. Dolievajte podľa potreby radšej v menších množstvách (cca 2 deci). Medzi tým vždy počkajte pár minút aby olej stiekol a následne kontrolujte opäť hladinu oleja. Auto by pri tom malo byť celí čas odstavené na rovine.

Správny olej

Používajte správny olej, ktorý odporúča výrobca vozidla. Dodržujte všetky potrebné výkonnostné špecifikácie či normy. Značka oleja pri tom nie je rozhodujúca. Zvoľte vhodnú viskozitu oleja.

Aj keď núdzovo môžete použiť aj iný olej pretože motorové oleje sú navzájom miešateľné, dolievajte do motora ten istý olej.

Prevádzková teplota

Pred tým ako začnete využívať celý potenciál motora, zohrejte motorový olej na prevádzkovú teplotu. To docielite pokojnou jazdou počas prvých pár kilometrov. V tomto momente sa tak vyhýbajte príliš vysokým otáčkam a prudkému zrýchľovaniu či záťaži motora.

Zázračné prípravky

Do motorového oleja nepridávajte žiadne zázračné prípravky. Tie mnohokrát sľubujú úžasné veci. Problém však je, že sú to všetko chemicko-fyzikálne nezmysly. Okrem toho, že daný motorový olej nezlepšíte, koledujete si tým o iné problémy akým je napríklad negatívne korozívne pôsobenie.

Dlhé jazdy

Krátke jazdy neprospievajú motorovému oleju, ktorý sa tak riedi palivom. Je vhodné sem tam prejsť s autom dlhšiu vzdialenosť. Tým sa odparí nahromadené palivo, ktoré sa do oleja dostalo.