Čo urobiť keď vám neštartuje auto ?

Príčin prečo vám neštartuje auto môže byť niekoľko a je jedno aké je ročné obdobie. Pozrime sa v jednoduchosti na základné a najčastejšie príčiny prečo vám nejde naštartovať auto.

Batéria

vybita-bateria

Príčinou môže by zlá a nefunkčná batéria alebo uvoľnené a zoxidované kontakty káblov. Vtedy sa pri otočení kľúčikom kontrolky na prístrojovej doske nerozsvietia. Pri štarte sa motor otáča pomaly či vôbec a kontrolky na prístrojovej doske zmiznú.

Riešenie v prípade uvoľnených či zoxidovaných kontaktov je jasné. Treba ich zatiahnuť prípadne pred tým očistiť. Kvôli moderným elektronickým systémom je lepšie tento úkon zveriť odbojníkom pretože pri odpojení batérie sa môže vymazať pamäť.

Ak už viete, že na vine je pravdepodobne vybitá batéria, môžete auto naštartovať pomocou štartovacích káblov. 

Štartovanie cez káble

Potrebujete na to samozrejme správne štartovacie káble a ďalšie vozidlo s funkčnou batériou. Štartovanie cez káble má svoj postup, ktorý treba dodržať. Dá sa však zapamätať. 

Samozrejme ho nechajte už naštartovaný a odpojte káble. Treba však použiť opačný postup ako ste robili pri pripojovaní. Takže najprv odpojte čierny záporný káble od štartovaného auta a potom od zdroja (pomocného auta s dobrou batériou). Potom nasleduje červený kábel.

S autom je dobré prejsť dlhšiu vzdialenosť nech sa autobatéria dobije. Najlepšie je dobyť batériu inteligentnou autonabíjačkou alebo zájsť do servisu nech ju skontrolujú.

Autobatéria žiaľ nie je bezúdržbová a treba myslieť aj na ňu. Pokiaľ jazdíte krátke trasy nedobije sa sama.

Nakoniec tak dospejete k tomu, že auto nenaštartuje a ničíte aj samotnú batériu.

Štartér

Ak je na vine zlý štartér, pri štarte sa ozve cvaknutie v motorovom priestore. No samotný motor sa nepretáča. Môžete počuť zvuk elektromotora štartéra.

Žiaľ pri nefunkčnom štartéri nie je možné vyriešiť opravu na mieste. To bolo možné skôr u starších vozidiel. Dnes je každé miesto v motorovom priestore plne využité a bez použitia zdviháka či demontáže krytov to nepôjde. Auto určite neroztláčajte. Môže to spôsobiť fatálne poškodenie motora.

Palivo

Pri nedostatku paliva prebieha štart normálne no motor nenaskočí.

Riešenie je teda jednoduché. Treba doplniť samotné palivo no u naftových vozidiel bude pravdepodobne nutné urobiť odvzdušnenie palivového systému. Na to je niekedy potrebné použitie špeciálneho diagnostického prístroja.

Ak je zlý či upchatý palivový filter alebo je na palivovom systéme iná porucha, to je ďalší prípad pre servis.

Pripomeniem však, že je vhodné tankovať kvalitné palivo. Nedajte sa nalákať na nízke ceny. V konečnom dôsledku neušetríte a motoru len uškodíte. Ako sa vraví, tankujte kvalitu.

Poistky

autopoistky

Toto sa týka hlavne vodičov starších vozidiel. Časom sa veľa poistiek vypáli a tak auto neštartuje vôbec. Zlú poistku jednoducho vymeňte za novú. Po výmene sa vám však môže ihneď znova vpáliť. Vtedy je treba zájsť rovno k autoelektrikárovi.

Nefunkčný imobilizér

Štart prebieha bez problémov, motor naskočí, no po pár sekundách zhasne.

Pokiaľ máte plnohodnotný náhradný kľuč od vozidla tak skúste použiť ten. Na vine môže byť zlý vysielač signálu samotného kľúča.

Žhaviace a zapaľovacie sviečky

Ak vám neštartuje auto môže byť problém v sviečkach. Zapaľovacie sviečky fungujú na princípe pravidelného prisunú elektrickej energie. Pri tých žhaviacich je to trochu zložitejšie. Tie pracujú počas troch fáz a tými sú predžhavenie, štartovanie a dožhavenie.

Obe však majú obmedzenú životnosť a v pravidelných intervaloch sa menia. Pri tomto probléme je dobré vymeniť rovno všetky sviečky nie len pokazenú.

Príčin prečo nejde naštartovať auto je veľa. Zhrnuli sme si tie najzáhadnejšie alebo najčastejšie. Pravidelným servisom či údržbou predídete mnoho problémom a autu či samotnému motoru predlžíte jeho životnosť. 

Všetko sa vám tak v konečnom dôsledku vráti. Netreba tak šetriť na základných veciach ako napr. výmena motorového oleja, filtrov či sviečok a ďalšom servise.