5 najzaujímavejších automobilových faktov/mýtov 3.časť

Vitajte v ďalšej časti kde sa pozrieme opäť na zaujímavé fakty či mýty o autách. Verím, že vás budú zaujímať viac ako tie predošlé. Nebudem opäť zbytočne kecať a pustime sa na to.

auto-a-priroda

Divný zvuk pri cúvaní

Všimli ste si ten divný zvuk počas cúvania ? Nikoho asi nejak zvlášť netrápi. No prezradím vám o čo ide. Pri jazde dopredu sa totiž používajú šikmo ozubené kolieska. Pokiaľ ide o jazdu späť, tu sú použité rovno ozubené kolieska. Tie sú využívané preto, lebo sú jednoducho lacnejšie. Sú ale aj hlučnejšie a práve oni sú príčinou zvláštneho zvuku pri cúvaní.

Rukoväť nad dverami 

Nepôsobia nejak zvláštne. Pri ostrejších zatáčkach ich pasažieri používajú na držanie. Ich účel je ale iný. Tieto rukoväte sú navrhnuté kvôli ľahšiemu nastupovaniu a vystupovaniu cestujúcich z auta. Najmä pre ľudí, ktorí s tým majú problémy. Dôvod prečo na vodičovej strane zvykne rukoväť chýbať je ten, že jemu by mal na daný účel poslúžiť volant.

Auto umyjem so špongiou a vysuším jelenicou

Umývanie auta so špongiou

Nie nebavíme sa o špongií na riad. Dokonca umývať auto špongiou nie je dobré aj keď je určená na umývanie áut. Najlepšia na ručné umývanie auta je rukavica z mikrovlákna. Dokonca aj pri nej hrozí, že sa po čase na laku mikroškrabančeky objavia. Tie sú najlepšie viditeľné na slnku. Eliminovať to môžete umývaním auta metódou dvoch vedier a ochrannými mriežkami na spodku.

Čo sa týka jelenice, auto s ňou sušiť samozrejme môžete. Dnes sú však skôr prežitkom a na trhu existujú uteráky špeciálne na sušenie auta. Osobne ich môžem len odporúčať a uvidíte ten rozdiel a rýchlosť sušenia oproti takým obyčajným mikrovláknovým utierkam.

Niečo o klimatizácií

Tu zhrniem 2 zaujímavosti okrem tej ktorá bola spomenutá v minulej časti.

Prvá je celkom logická a známa. Sú však mnohí, čo si radšej otvoria okná miesto zapnutia klímy aj pri rýchlejšej jazde aby ušetrili palivo. To je samozrejme mýtus. Otvorenými oknami nejaké palivo ušetríte, ale len do rýchlosti približne 60km/h. Pri rýchlejšej jazde narúšajú aerodynamiku a vzduch v kabíne spôsobí väčší odpor na automobil. Čo zvýši aj spotrebu. Preto pri dlhšej jazde mimo obce využite radšej klimatizáciu.

Za druhé, klimatizáciu nezabudnite vypnúť par minút pred vypnutím motora. Stihne sa tak vysušiť skondenzovaná voda na výparníku. Ak by ste tak nerobili, na výparníku môžu vznikať plesne či nečistoty, ktoré vedú aj k nepríjemnému zápachu. Poškodiť sa môžu ale aj jednotlivé komponenty klimatizácie.

Mať auto v garáži je vždy lepšie

stare-auto-v-garazi

Parkovať auto v „autobrlohu“ 🙂 má veľa výhod. Ale negatívum sa dá nájsť aj tu. Pokiaľ nie je garáž dobre odvetraná a je v nej vysoká vlhkosť, pri zmene teploty môže auto začať hrdzavieť. Je preto fajn zaobstarať si napr. odvlhčovač alebo urobiť nejaké iné kroky proti vlhkosti.