Správna leštička na auto je základ

Ako by mala vyzerať vhodná leštička na leštenie ? V tom vám skúsim poradiť. Kúpa svojej prvej leštičky na auto je tak trochu ako s vaším prvým autom. Nikdy na neho nezabudnete. 🙂

Leštička a leštenie nárazníku

Rotačná leštička

Rotačná leštička vykonáva pohyb ako vŕtačka. Regulujete si samozrejme otáčky. Vhodná je na veľmi zničené autá s následným doleštením s orbitálnou leštičkou.

Táto leštička máva 150 mm unášač (plocha na ktorú sa lepí kotúč). Naň viete nasadiť 160 mm kotúč. Ide však o to čo ponúka výrobca pretože unášače sa na nej dajú meniť.

Orbitálna leštička

Je veľmi univerzálna a používa ju skoro každý. Využíva sa pri nej jej skvelá vlastnosť. Ide o to, že sa točí, ale zároveň robí ďalší pohyb (výkmit) do strany. Leštiť s ňou je jednoduché aj pre začiatočníka. Aj keď sa zdá, že má dosť nevýhod, prebijú ich jej obrovské výhody.

Trochu zaujímavejšie je to s unášačmi. Môžete sa stretnúť s orbitálnymi leštičkami s 21 mm výkmitom. Tam býva 150 mm unášač a naň nalepíte 160 mm kotúče.

Leštičky s 15 mm výkmitom majú 125 mm unášač a naň nalepíte 145 až 150 mm kotúče.

Sú aj rôzne menšie leštičky. Napríklad leštička so 75 mm unášačom kde nasadíte 80 mm kotúč. Tá je vhodná na užšie časti na aute.

Leštička s núteným pohybom

Takáto leštička je kombinácia rotačnej a orbitálnej leštičky. Jej výkmit je menší. Pre porovnanie sa môžete stretnúť s 8 mm výkmitom a pri orbitálnej leštičke rovnakej veľkosti je to 15 mm.

Snaží sa vziať si z oboch svetov to najlepšie aj keď osobne sa mi moc nepozdáva. Je to ako keby ste chceli spojiť limuzínu so športovým autom.

Využíva výkmit vďaka čomu nezanecháva hologramy.

Ako pri rotačke, aj táto „ťahá“ dopredu. Aj keď o čosi menej. Je to však skôr jej vlastnosť.

Čo sa týka hlučnosti, tá je menšia ako pri rotačke ale väčšia ako u orbitálnej.

Ktorú si vybrať ?

hobby

Potrebujete leštičku na hobby, leštenie svojeho auta alebo auta niekoho z rodiny či kamarátov ? Odporúčam určite orbitálnu leštičku s 15 mm výkmitom, 125 mm unášačom. 145 milimetrový kotúč sa popasuje aj s relatívne úzkymi miestami, práca s ňou je jednoduchá a úplne vám postačí jedna leštička.

Nekupujte si však nejaké príliš lacné leštičky. Naozaj sa vám to nevyplatí. Pokiaľ chcete vyleštiť auto správne, nebude to ono. Poradím vám napr. leštičku Auto Finesse DPX Dual Action Polisher. Nie je úplne z tých drahších leštičiek a je to zároveň kvalita.

biznis

Chcete leštiť autá na biznis ? Odporúčam si zakúpiť rovno 3 leštičky: Rotačnú s ktorou rýchlo vyleštíte veľmi doškriabané laky.

Orbitálnu leštičku s 21 mm výkmitom, ktorá pekne doleští alebo vyleští veľké plochy.

A malú, tiež orbitálnu leštičku s 75 mm unášačom na ktorú dáte 80 mm kotúče. Tak sa môžete pohrať s úzkymi a malými plochami.

So značkou Auto Finesse ako bolo spomenuté, nepokazíte nič. Urobíte tú istú robotu. No pokiaľ chcete niečo viac, môžete sa poobzerať po značke Rupes.