Klimatizácia v aute: viete ako ju používať ?

Servis a údržba auta ako taká, začína už pri správnej jazde a dodržovaní jednoduchých rád. Tak isto je to aj s klimatizáciou. Tá vám vie dokonca aj pomôcť a to nie len v lete ale aj v zime.

Pomôže proti zahmleniu skla

Zamrznuté čelné okno auta

Mnohí vedia, prečo používať klimatizáciu aj v zime. Poradí si totiž so zahmleným čelným sklom. Jednoducho ju zapnite aj keď máte nadstavený teplí vzduch a nasmerujte ho na okná. Klimatizácia vzduch vysušuje a hmla o chvíľu zmizne.

Používajte ju počas celého roka

Ďalší dôvod prečo klimatizáciu použiť nie len v lete je to, že zabránite zničeniu kompresora. V systéme klimatizácie cirkuluje olej a chladivo. To má tesniace a aj konzervačné vlastnosti. Keby ste klímu nepoužili niekoľko mesiacov, mohol by nastať problém. Použitie klimatizácie niekoľkokrát do mesiaca aspoň na pár minúť poslúži ako prevencia pred jej poruchou.

Klimatizácia vs otvorené okná

Je dosť vodičov, ktorý si miesto klímy radšej otvoria okná, aby ušetrili nejaké palivo. To je však účinné len pokiaľ jazdíte do rýchlosti približne 60 km/h. Pri vyššej rýchlosti sa začne narúšať aerodynamika a vzduch v kabíne bude pôsobiť väčší odpor na automobil. V konečnom dôsledku sa to odrazí na väčšej spotrebe paliva. Preto ak idete vyššou rýchlosťou mimo obce, môžete si kľudne klimatizáciu zapnúť.

Nepríjemný zápach

Poznáte ten nepríjemný zápach po zapnutí klimatizácie ? Môžete sa tomu vyhnúť. Pár minút pred tým ako dorazíte do cieľa klimatizáciu vypnite a nechajte pustený iba „obyčajný“ vzduch. Skondenzovaná voda na výparníku sa tak stihne vysušiť. Nebudú tak vznikať plesne ani nečistoty, ktoré sú príčinou zápachu. Inak by sa mohli poškodiť aj jednotlivé komponenty klimatizácie.

Navoľte správnu teplotu a smer prúdenia vzduchu

Príliš veľký teplotný šok nie je dobrý ani pre zdravých ľudí. Preto nastavte klimatizáciu tak, aby bola teplota v kabíne nižšia maximálne o 5 stupňov Celzia oproti vonkajšej. Inak by pri ľuďoch so srdcovými chorobami mohlo dôjsť prinajhoršom až ku srdcovému kolapsu. Pri dlhšej trase môžete nastaviť aj studenší vzduch. Pred cieľom však teplotu postupne päť zvýšte.

Studený vzduch nie je dobré nasmerovať priamo na seba. Nastavte prúd vzduchu na okná či strop. Týmto sa môžete vyhnúť zbytočným zdravotným problémom.

Servis a údržba

Ak vám z klimatizácie ide teplý vzduch alebo cítite zápach, klimatizácia bude pravdepodobne v zlom stave. Pokiaľ nemáte úplne nové auto, dajte si klimatizáciu skontrolovať aspoň každý druhý rok. S tým súvisí dezinfekcia, vyčistenie, pretesnenie a prípadne doplnenie chladiacej zmesi. Prospeje to aj vášmu zdraviu. 

Tu je vhodné nezabudnúť meniť aj peľový (kabínový) filter. Môžete tak spraviť každých 15 000 km. Inak by mohol zapáchať alebo zahmlievať čelné sklo.

Recirkulácia vzduchu

Ak máte funkciu automatickej vnútornej cirkulácie vzduchu, použite ju. Elektronika zareaguje včas na znečistené ovzdušie a aktivuje vnútornú cirkuláciu vzduchu. Samozrejme keď vidíte nejaký dym, aktivujte vnútornú cirkuláciu manuálne. Pri jej dlhšom používaní môže dôjsť opäť k zahmlievaniu skiel.