Kedy vymeniť motorový olej ?

Výmena motorového oleja patrí medzi tie najdôležitejšie úkony aby ste z vášho motora vyťažili to najlepšie hlavne čo sa životnosti týka. Maže, chladí a chráni kovové časti napr. aj pred koróziou. Ďalej tesní vôle medzi valcom a piestom, stará sa o správne rozloženie teploty, čistí, znižuje hlučnosť…

Motorový olej sa mení vždy spolu s olejovým filtrom a to každých maximálne 15 000 km. Táto hodnota je však hraničná. Tým, že ho vymeníte skôr nemôžete nič pokaziť. Práve naopak…

Výmena olejového filtra

Kedy vymeniť radšej skôr ?

Výmena motorového oleja je o to naliehavejšia keď jazdíte športovo, vo vysokých otáčkach alebo motor nejakým spôsobom zaťažujete.

Problémom bývajú aj krátke trasy po meste s častými studenými štartmi. Vtedy sa olej riedi nespáleným palivom a je možné, že na krátkych trasách sa v olejovom systéme vyzráža voda. U naftových motoroch zase olej hustne. Na vine sú sadze.

Podobne je to aj v prípade, keď jazdíte na LPG. Pri takejto jazde sa možno tvorí menej karbónových usadenín ale je kontaminovaný inými chemickými látkami.

V týchto prípadoch by som odporúčal meniť olej každých 10 000 až 12 000 kilometrov.

Keď ste si kúpili nové auto, jeho úplne prvú výmenu urobte hneď po zábehu. Takže maximálne po 5000 km. Ide o jednoduchý dôvod. Kovové plochy sa jazdou postupne zabrusujú a tak vznikajú ďalšie nebezpečné nečistoty.

Nie len kilometrami ale aj časom stráca svoje pozitívne vlastnosti. Preto aj keď stihnete najazdiť len pár tisíc kilometrov, nenechávajte motorový olej v aute viac než jeden rok.

Prečo vymieňať motorový olej tak často ?

Časom a kilometrami olej stráca svoje aditíva, kontaminuje sa rôznymi chemickými látkami, dostávajú sa do neho uhlíkové usadeniny a kovové čiastočky. Tieto znečistenia nie úplne dokonale zachytí olejový filter. Navyše keď je už moc zanesený, takýto znečistený olej prepúšťa. Ten potom môže pôsobiť skôr ako brúsna pasta. Čo nie je vôbec dobré.

Čo sa môže postupom času stať pri jazde na „starom“ oleji ?

Môžete sa dopracovať k tomu, že spotreba motorového oleja sa začne zvyšovať. To môže byť problém nielen z finančnej stránky ale môže to spôsobiť ďalšie nepríjemnosti. Autá, ktorým ide z výfuku modrý dym, majú presne tento problém. Keď je motor v dobrom stave, dolievať olej medzi jeho samotnou výmenou nebýva ani nutné.

Jazda na znečistenom oleji môže poškodiť tak isto turbodúchadlo. Čo nie je tiež práve najlacnejšia záležitosť. Problémom však môže byť aj príliš nízka či vysoká hladina motorového oleja. Preto ju treba preventívne kontrolovať.

Dôvodov prečo meniť olej je veľmi veľa. Od jeho samotnej zvyšujúcej sa spotreby po rôzne poruchy samotného motora a tým pádom stratu na jeho výkone.

Čo prezrádza farba motorového oleja ?

Tmavnutie motorového oleja je prirodzené. Hlavne u naftových vozidiel. Tu sa tvorí veľké množstvo sadzí, ktoré sa dostanú do kľukovej skrine a olej rýchlo sfarbia na čierno. Nemusí to znamenať, že treba motorový olej hneď vymeniť ale môžete skrátiť interval výmeny.