7 rád pre jazdu v zime

Nápis snow na zasneženom aute

Zahrejte motor

Asi ste sa stretli s názorom, že aspoň prvých pár kilometrov a minút treba jazdiť s autom pokojne, bez vysokých otáčok a prudkej akcelerácie. To samozrejme platí. Aj pred samotnou jazdou však nechajte auto pár minút na voľnobehu. Motorový olej sa tým síce na prevádzkovú teplotu nezohreje, no dostane sa kam má.

Čo sa však zohreje aspoň trochu sú kovové súčiastky. Kov sa totiž zohreje rýchlejšie ako motorový olej. S ničím to však netreba preháňať. Takéto auto na voľnobehu je dobre nechávať maximálne 5 až 10 minút. Pokým by ste ho ponechali „bežať“ na voľnobehu dlhšie, zbytočne sa opotrebovávajú piestne krúžky. Tu je už na miestne vyraziť a pokojnou jazdou auto zohriať na prevádzkovú teplotu.

Očistite auto od snehu a ladu

Samozrejme medzi tým si očistite auto od snehu. Budete tak nie len vidieť ako máte, ale ťažký mokrý sneh dokáže pri brzdení poohýbať stierače a samotný sneh padajúci zo strechy môže robiť problémy iným vodičom.

Primrznuté stierače nikdy nasilu neodlepujte z čelného skla. Najlepšie bude keď si deň pred jazdou prikryjete čelne sklo. Nebudete tak musieť toľko bojovať s ladom na skle.

Klíma aj v zime

Výduchy na palubnej doske auta

Použite klímu na čelné sklo. Vyhnete sa tak zahmleniu na ceste a oná sa odmrazia rýchlejšie. Aj keď máte nastavený teplý vzduch, použitím klimatizácie aj v zime jej urobíte dobre. Pri jej dlhom nevyužívaní sa ničí kompresor, ktorý je jej hlavným ťahúňom. Jej pravidelným použitím sa môžete v konečnom dôsledku vyhnúť vytváraniu baktérii a zápachu či strate chladiacej kvapaliny.

Jazdite bezpečne

Jazdite jednoducho bezpečne. Prudké akcelerovanie, brzdenie ani výrazné krútenie volantom nie je na zasneženej či zľadovatenej ceste vhodné. Preto jazdite celkovo pomalšie. Je dobré naštudovať si čo robiť ak dostanete nedotáčavý či pretáčavý šmyk.

Ako sa vyhrabať zo snehu

Koleso auta zapadnuté v snehu

Pokým sa chcete ráno dostať zo záveja, najlepšie urobíte keď sneh jednoducho odstránite pod všetkých kolies. Nesnažte sa vyjsť s autom zbytočným dlhým pretáčaním kolies na mieste. Škodí to premrznutému diferenciálu. Keď už, lepšou voľbou je pridávať plyn opatrne a auto sa snažiť skôr rozkývať. Týmto spôsobom si môžete vytvoriť čo najdlhšiu rozjazdovú trasu.

Stretávacie svetlá

Pri zlom počasí určite nejazdite len s dennými ale zapnite aj stretávacie svetlá. Pri jazde po zasnežených cestách za autom často víri sneh a ten vám dokáže zasnežiť celí zadok vášho auta a tak splyniete s okolím. Pri stretávacích svetlách budete lepšie viditeľný.

Nelepte sa na auto

Táto rada sa dá použiť počas celého roka. Keď si necháte väčší rozstup od auta pred sebou bude vidieť lepšie situáciu a premávku pred ním. Samozrejme budete mať tak dosť času a dlhšiu dráhu a prípadné brzdenie. V zime je dobré pri náznaku nebezpečenstva rozsvietiť výstražné smerovky aby tak auto za vami stihlo zabrzdiť hlavne na klzkej ceste.