Hliníkové vs plechové disky

V článku sa dozviete výhody a nevýhody konkrétnych diskov. Opäť je to všetko skôr o osobných preferenciách. Nakoniec si povieme v skratke niečo o čistení hliníkových diskov.

vymena-kolies-na-aute

Hliníkové disky

Čo sa týka výhod hliníkových diskov oproti tým plechovým je to samozrejme vzhľad. Môžete si vybrať z mnohých variant ktoré sa vám páčia. Majú nižšiu hmotnosť a tým o niečo menšiu spotrebu paliva.

kolesa-s-hlinikovymi-diskami

Ďalej majú lepšie rozloženie hmotnosti, väčšiu mechanickú odolnosť, väčšiu životnosť a lepší odvod tepla od bŕzd.

Medzi nevýhody patrí ich poškriabanie napr. od obrubníka čím sa znižuje ich životnosť. Samozrejme sú drahšie a to aj ich prípadné opravy.

Je na vás či chcete mať hliníkové disky aj na zimu aj na leto. Pri použití hliníkových diskoch v zime by som si však overil u predajcu, či sú vhodné na používanie v zime kvôli posypovej soli. Pokiaľ to nie je uvedené niekde v popise.

Plechové disky

Montáž kolesa s plechovým diskom

Plechové sú obľúbené v zime kvôli nižšej cene. V prípade ich mierneho poškodenia alebo ohybu je ich šanca na lacnejšiu opravu. Majú aj lepšiu ochranu brzdného systému od nečistôt. Samozrejme plechové disky majú univerzálny a nie moc pekný vzhľad, ktorý sa dá trošku vylepšiť rôznymi puklicami. Je tak na vás čo preferujete.

Čistenie hliníkových diskov

Aby leštený hliník nepodľahol okolitému prostrediu a zachoval si svoj lesk, mávajú vrstvu farebného alebo bezfarebného laku.

umyvanie-hlinikoveho-disku

Pri čistení hliníkového disku určite nepoužívajte rôzne drôtenky na kov ani ho nečistite keď je horúci. Neodporúča sa tiež umývanie v umyvárni kde tlak vody presahuje 1 bar.

Pozor pri používaní prípravkov na čistenie hliníkových diskov s obsahom kyseliny. Tá môže hlavne pri nesprávnom používaní poškodiť disk a tak isto môžu začať hrdzavieť aj matice a skrutky. V prípravkoch sa nachádza napríklad aj mydlo (tenzidy). Keď sa pri aplikácii dostane na brzdový kotúč nestane sa nič vážne ale prvých pár metrov počítajte s dlhšou brzdnou dráhou. Pri brzdení mydlová vrstva zhorí a brzdenie bude už opäť bezpečné.

Autokozmetiky je skutočne veľa. Takže sa dajú samozrejme zohnať vosky alebo rôzne keramické ochrany aj na disky. Tak ako pri navoskovanej karosérií tak aj pri diskoch vám uľahčia budúce umývanie a budú disk chrániť. Pred aplikovaním treba disky dobre vyčistiť už spomínanými prípravkami.