Celoročné pneumatiky

Celoročné pneumatiky majú určite svoje výhody. Nemusíte strácať čas prezúvaním, uskladňovať druhú sadu pneumatík a niečo aj ušetríte. Pozrime sa ale na to kedy sú vhodným riešením a kedy sú dané výhody naozaj výhodami.

Auto jazdiace po ceste

V prvom rade treba zvážiť, kedy možno celoročné pneumatiky pokladať ešte za bezpečné. Takéto pneumatiky sú vždy kompromisom čo sa týka jazdných vlastností. Pokým si kúpite celoročné pneumatiky, na suchom povrchu sa budú správať celkom bezpečne. Pokým sa budeme baviť o bezpečnosti, pôjde nám skôr o kritické situácie. Tie sú o niečo častejšie skôr v zimnom období.

Tak ako všetky, aj celoročné pneumatiky sa neustále zdokonaľujú a aj záberové vlastnosti na snehu sú na celkom slušnej úrovni. Na mokrom, zasneženom a zľadovatelo povrchu si treba dať už väčší pozor. Takže sa dá povedať, že skoro pri všetkých dôležitých vlastnostiach ponúkajú o niečo horší výkon. 

Netreba zabúdať ani na fakt, že keď ich budete mat obuté na aute celý rok, dezén bude o to rýchlejšie ubúdať. A preto dezén, ktorý by na leto ešte vyhovoval, nemusí byť dostačujúci pre zimné obdobie. Nakoniec budete tak musieť kúpiť nové pneumatiky o niečo skôr.

Kedy sa oplatia celoročne pneumatiky ?

V prvom rade si treba zvážiť v akých oblastiach jazdievate. Pokým bývate niekde na severe Slovenska, kde býva pravidelná nádielka snehu, kúpa celoročných pneumatík nebude tou správnou voľbou.

Tak isto zaváži aj fakt, po akých cestách jazdíte. Po rovinatých cestách by vám mohli takéto pneumatiky stačiť. Iné ale je keď jazdíte po kľukatých a strmých cestách kde to môže byť v spojitosti s poveternostnými podmienkami o to problematickejšie.

Ďalšou dôležitou otázkou je, ako často jazdíte. Je logické, že pokiaľ chodíte na dlhé cesty a počas roka prejdete viac ako pár tisíc kilometrov, celoročné pneumatiky sa vám neoplatia. Nejde tu už len o bezpečnosť ale v konečnom dôsledku moc neušetríte. Budete ich musieť o to skôr prezúvať, hlavne aby plnili požadované vlastnosti hlavne počas zimných mesiacov. Ak však nachodíte denne iba pár kilometrov do mesta, stoja za zváženie.

Ak ale jazdíte radi športovo a svižne, nad celoročnými pneumatikami radšej nerozmýšľajte. Tu sa naozaj šetriť nevypláca.

Myslím, že odpoveď je jasná. Zhrnieme si kedy sa vám celoročné pneumatiky oplatia a ich kúpa má zmysel. Musíte jazdiť o niečo opatrnejšie v krízových situáciách, po „jednoduchých“ cestách kde sa nevyskytuje moc snehu a koniec koncov nenajazdiť počas roka veľa kilometrov aby sa vám skutočne aj oplatili. 

Oplatiť sa môžu aj vtedy, keď máte v rodine aspoň dve autá, z ktorých aspoň na jednom pneumatiky prezúvate, zatiaľ čo na druhom nemusíte nutne jazdiť. Práve na takom stojí opäť za zváženie, používať celoročné pneumatiky. 

Akú značku pneumatík vybrať ?

V ponuke môžete nájsť celoročné pneumatiky, ktoré sú zamerané viac na zimu a aj také, ktoré sa zameriavajú skôr na letné obdobie. Či už materiálom alebo dezénom.

Keďže ide vždy o kompromis medzi letnými a zimnými pneumatikami, treba zvážiť aj správnu značku pneumatík a jej vlastnosti. Je ich veľa a preto vám dám pár príkladov a tipov.

Samozrejme prémiovými pneumatikami ako napr. Continental, Michelin, Pirelli nič nepokazíte. Vodiči, ktorí si ale kupujú takéto „univerzálne“ pneumatiky chcú hlavne ušetriť. Dobrý výkon môžu ponúknuť aj lacnejšie pneumatiky ako napr. nexen, matador či sava. Kvalitných značiek je však veľmi veľa.

Tu pripomeniem, že by som volil skôr užšie pneumatiky. V zime sa lepšie preboria snehom a tak sa dostanú do kontaktu s vozovkou lepšie ako širšie. Navyše na mokrej vozovke odolávajú lepšie aj aquaplaningu.