TEST autolešteniek pre ručnú aplikáciu

Všimli ste si niekedy aj vy na svojej kapote mikroškrabančeky ? Nevyzerá to moc luxusne. Hlavne, keď máte tmavší lak a zasvieti slnko. Pokiaľ umývate svoje auto šetrne, ich výskyt môžete obmedziť. Čo ale ak sa vám ich na laku už za ten čas nazbieralo dosť veľké množstvo ale nechcete vyhadzovať ďalšie peniaze na profesionálne leštenie ?

Autoleštenky

Otestoval som 5 autolešteniek pre ručné leštenie. Pozrieme sa na to či skutočne pomáhajú. Snažil som sa tetovať naozaj nezaujato. Priznám sa, že som mal všeobecne trochu väčšie očakávania čo sa týka účinku odstránenia mikroškrabancov. Ale na to, že sa jedná len o jednu aplikáciu vedia niektoré pomôcť. 

Pri niektorých leštenkách sa rozdiely hľadali dosť ťažko. No pravdepodobne môžete laku skôr pomôcť ako uškodiť. Upozorňujem, že ide o môj vlastný a amatérsky test a moje vlastné postrehy a odporúčania. Uviedol som aj zaokrúhlené ceny za ktoré som prípravky kúpil a môžu sa v rôznych obchodoch líšiť. 

Oživenie a zmenu farby som nehodnotil a nejak zvlášť ani nepostrehol. Možno u matnejších lakov by to bolo viditeľné.

Aplikácia je všeobecne podobná. Prípravky treba potrepať. Na čistý lak som za pomoci čistých mikrovláknových utierok naniesol autoleštenky v tenkej vrstve. Následne po chvíľke keď trochu zmatneli a zaschli som ich rozleštil. Treba sa riadiť samozrejme vždy návodom a nanášať ich na vychladnutom laku

Na ďalšom obrázku možno vidieť výsledky v rovnakom poradí použitia prípravkov ako na predchádzajúcom.

porovnanie-autolesteniek

Možno aj vy ste prekvapený, že nie všetky škrabance zmizli. Nejaké malé rozdiely som však voľným okom zachytil. Na lak som sa pozeral dosť dlho z rôznych uhlov. Najmenej škrabancov podľa mňa odstránili leštenky značky Sheron a Carlson (na obr. nižšie v rovnakom poradí). Mám pocit, že o máličko viac škrabancov odstránil Sheron (oproti Carlsonu). Možno kvôli jeho ľahšiemu rozlešteniu…ťažko povedať.

porovnanie-lesteniek-na-laku

S Carlson leštenkou sa mi pracovalo dosť zle. S Turtle wax, Sheronom či Coyote to bolo s aplikáciou lepšie. Možno som jej však naniesol viacej ako treba. Keby som vytvoril tenšiu vrstvu, leštenie by mohlo byť o málinko lepšie. Hodí sa možno pre preventívne leštenie. To sa parafrázovane spomína aj v návode. Aj to, že má určité konzervačné vlastnosti.

Medzi Carlson odstraňovačom škrabancov, Turtle waxCoyote (na obr. nižšie v rovnakom poradí) sa mi zdali výsledky trošku podobné. Carlson odstraňovač škrabancov je však určený skôr na menšie plochy, kvôli jej aplikátoru a samozrejme aj objemu.

Porovnanie troch lešteniek na kapote auta

Za mňa však urobil zo všetkých lešteniek najlepší dojem Turtle wax. Aplikácia a hlavne leštenie s ňou išlo hladko. Dôležité ale je, že som spozoroval menšie množstvo škrabancov na laku. Aj keď naozaj netreba čakať zázraky. 

Pokiaľ máte na aute mikroškrabančekov naozaj veľa ako v danom teste, jedna aplikácia určite neodstráni úplne všetky. No tých 500 ml vám bohato stačí. Za tie peniaze tak nejakú tú robotu spraví a vzhľad auta s ňou môžete len zlepšiť.

Zhrnutie

Leštenky na auto

Carlson Leštenka – 500ml (8 eur)

COYOTE leštenka – staré laky – 250ml (5 eur)

Sheron autoleštenka – 250ml (6 eur)

Carlson odstraňovač škrabancov – 100ml (4 eurá)

Turtle wax RENEW POLISH – 500ml (10 eur)