Pozor na aquaplaning

Pri aquaplaningu nejde o šmyk ako taký. Je to jav, kedy sa stáva vozidlo absolútne neovládateľné. Vzniká pri prejazde súvislou vrstvou vody pri nadmernej rýchlosti. Vtedy pneumatika nedokáže rýchlo odviesť spod seba vodu.

Auto prechádzajúce cez vodu

Varovné signáli

Aquaplaning je nebezpečný a v okamihu zvýšenia otáčok na otáčkomere a samotnej strate ovládateľnosti ste sa do aquaplaningu už dostali. Môže vzniknúť pri rýchlostiach 80 km/h ale kľudne aj oveľa skôr. Je jedno či idete práve do zákruty alebo len rovno.

Určitým varovným signálom je logicky stojatá voda na vozovke. Keď vidíte, že sa stopy vozidla idúceho pred vami strácajú vo vode, dajte si určite pozor.

Čo robiť pri aquaplaningu ?

Keď už sa dostanete do aquaplanigu jednoducho nepridávajte plyn ani nebrzdite. Dajte nohu z plynu dole a zatlačte spojku. Vozidlo jednoducho samé spomalí odporom vody a tak sa pneumatiky opäť dostanú do kontaktu s vozovkou. Nezačnite bezhlavo krútiť volantom a snažte sa kolesa udržiavať skôr v priamom smere.

Pokiaľ brzdiť z nejakého dôvodu potrebujete, brzdite prerušovane. Keby ste len prudko dupli na brzdu v zatáčke by ste mohli dostať šmyk.

Ako znížiť riziko aquplaningu ?

Veľa záleží na stave a hĺbke dezénu pneumatiky. Platí, že čím má pneumatika väčší dezén, tým lepšie. Pri letných pneumatikách sa odporúča mať aspoň 3 milimetrový dezén. Pri zimných pneumatikách, kde hrozí ešte viac krízových situácií je dobré mať dezén hlboký aspoň 4 milimetre.

Dezén na zimnej pneumatike

Samozrejme aj správny tlak v pneumatikách robí svoje. Pri nadmernom tlaku je kontakt pneumatiky s vozovkou menší. No nízky tlak nie je tak isto bezpečný. Kontrolujte tlak v pneumatikách pravidelne a udržiavajte ho v odporúčaných hodnotách.

Pri výbere nových pneumatík sa môžete poobzerať po rôznych nezávislých testoch. Niečo sa môžete dočítať aj na samotnom štítku. Vyberiete si tak pneumatiky s dobrými jazdnými vlastnosťami.

Dôležitá je aj voľba správneho rozmeru pneumatík. Širšie „plávajú“ na vode skôr. Nie len preto sú užšie pneumatiky obľúbenou voľbou skôr v zime.

Na aquaplaning má vplyv aj samotná vozovka či príliš ľahké auto. No to sú veci, ktoré nedokážete moc ovplyvniť.

V neposlednom rade treba jazdiť s rozumom. Pri veľkom množstve súvislej vrstve vody na ceste radšej spomaľte na primeranú rýchlosť.