Ako si vybrať správny motorový olej ?

Chcete si vybrať ten najlepší motorový olej do svojho auta pre čo najdlhšiu životnosť motora?

Alebo hľadáte iba tie najlacnejšie lebo v servise už nevedia čo si za jeden liter pýtať?

Nebojte sa, dá sa dokonca nájsť aj kompromis. Na obale od oleja je veľa písmeniek a čísiel ale verte, nie je to vôbec zložité. Nemusíte byť chemik.

Tečúci motorový olej

Pre správny výber potrebujete jednoducho dodržať parametre udané v servisnej knižke alebo v pláne údržby. Môže tam byť uvedená viskozita (SAE) motorového oleja a výkonnostná kategória (API, ACEA alebo norma výrobcu automobilu). Je to jednoduché. To ako sa dané parametre označujú a čo znamenajú si rozoberieme.

Viskozita motorového oleja

Laicky povedané je to „hustota“ motorového oleja. Nie je to ale presný výraz. Správnejšie je to určitý vnútorný odpor, ktorý olej kladie, keď sa nachádza medzi pohybujúcimi sa súčiastkami.

Na označenie viskozity sa používa takzvaná špecifikácia SAE. Tá delí viskozity olejov do 6 zimných a 5 letných kategórii.

Zimné sa označujú číslom a písmenom W (0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W). Tie letné iba číslom (20, 30, 40, 50, 60). Tieto označenia sú medzi sebou oddelené pomlčkou.

Takže napr. keď máme na motorovom oleji napísané 5W-30, tak jednoducho 5W nám hovorí, že sa jedná o viskozitu „za studena“ a číslo 30 nám hovorí aká je viskozita „za tepla“.

Čím je číslo pred písmenom W menšie, tým je olej za studena „redší“, čo je pre motor v zime lepšie.

Keď je číslo v označení za písmenom W väčšie, tým je motorový olej „hustejší za tepla“, čo je opäť pre horúci motor v lete len dobre.

Viskozitu motorového oleja si v podstate do určitej miery viete zvoliť vy sami. Vyplýva totiž zo samotných výkonnostných kategórií či noriem, ktoré musíte dodržať.

Výkonnostná kategória

Výkonnostná trieda tentoraz určuje, aké dlhodobé vlastnosti má olej pri rôznom zaťažení. Nemusíte nutne vedieť ktoré všetky vlastnosti to sú, čo vyjadrujú. Stačí vedieť ako sa výkonnostná trieda označuje a hlavne akú musí spĺňať váš motorový olej. 

Ale samozrejme tie vlastnosti teraz aj tak vymenujem. Dôležité sú napr. odparovanie, oxidácia, ochrana proti oteru, korózia ložísk a stien valcov, oxidačná stabilita oleja, penenie oleja, úspora paliva a podobne.

Na určenie alebo označenie výkonnostnej kategórie sa používajú špecifikácie (klasifikácie) ACEA a API. Niektorí výrobcovia automobilov požadujú aby olej spĺňal ich vlastné normy. Podľa týchto špecifikácii alebo noriem môže odporučiť výrobca vozidla motorový olej.

Klasifikácia API

Klasifikácia API nám rozdeľuje motorové oleje písmenom „S“ pre benzínové (zážihové) motory alebo písmenom „C“ pre naftové (vznetové) motory.

Pri každom z týchto písmen sa nachádza ešte ďalšie písmeno. Určuje nám výkonové stupne. Čím ďalej je dané písmeno v abecede, tým je olej kvalitnejší. Váš olej musí teda spĺňať danú dvojicu písmen.

Ak je napríklad napísané na oleji SJ/CF znamená to, že môžete olej použiť jak do benzínového motora tak aj do naftového. Prioritne by mal byť určený pre benzínový pretože označenie „S“ je pred dvojicou písmen v ktorej sa nachádza „C“. Ak by bol olej označený opačne CF/SJ, tak by bol prioritne určený pre naftový motor.

Klasifikácia ACEA

Klasifikácia ACEA delí motorové oleje trochu podobne:

„A“ – benzínové motory

„B“ – naftové motory

„C“ – motorové oleje kompatibilné s katalyzátormi

“E“ – nákladné automobily.

Za každým z písmen sa tentokrát nachádza číslo (od 1 vyššie).

Normy výrobcov automobilov

Dnes sa dosť prihliada na výkonové normy výrobcov. Daných noriem je veľa napríklad keď máte v servisnej knižke určený olej, ktorý musí spĺňať jednu z noriem výrobcu značky Volkswagen (VW 507.00 , VW 506.01 , VW 504.00 …), musíte ju samozrejme dodržať tiež a vybrať motorový olej, ktorý bude mať na etikete dané označenie.

Značka motorových olejov

Už viete to najdôležitejšie a pokiaľ olej spĺňa tie parametre ktoré musí, máte vyhraté. Samozrejme sú známejšie značky ako napr. Castrol, Motul, Liqui Moly, Elf, Millers Oils… Ale chybu nespravíte ani s lacnejšími známymi a kvalitnými značkami ako Total, Valvoline, Mobil… 

Dôležitejšie ako značka oleja je jeho včasná výmena a samozrejme parametre ako sme si hovorili.

Koľko litrov potrebujem ?

Možno by vás zaujímalo ešte koľko litrov oleja budete potrebovať. Tento udaj by mal byť tak isto v servisnej knižke alebo v spomínaných mazacích plánoch na internete.  Avšak pre prípadné dopĺňanie si kúpte o 1l oleja viac.