Ako vybrať pneumatiky alebo čo znamenajú čísla na pneumatikách ?

Pri pneumatikách nezáleží len na ich spotrebe, komforte, či cene ale hlavne na vašej bezpečnosti. Nech sa už rozhodnete pre prémiové alebo pre pneumatiky s dobrým pomerom ceny a výkonu hlavne na aute nemajte obuté staré a ojazdené pneumatiky. Ďalej potom treba jazdiť bezpečne a s rozumom.

V prvom rade musíte kupovať len také pneumatiky, aké máte zapísané vo veľkom technickom preukaze. Z daných rozmerov, ktoré sú v ňom uvedené si môžete vybrať. Užší rozmer pneumatík je vhodný skôr pre  zimné pneumatiky a u letných pneumatík skôr širší. Samozrejme musíte mať vhodné disky kompatibilné na dané pneumatiky.

Čo znamenajú dané čísla a písmená na pneumatike ?

rozmer-na-pneumatike

185 – Šírka pneumatiky udávaná v milimetroch.

65 – Profil (percentuálny pomer výšky plášťa a šírky bočnice).

R – Typ konštrukcie pneumatiky.

15 – Priemer disku (uvádzaný v palcoch)

88 – Hmotnostný alebo záťažový index pneumatiky.

H – Rýchlostný index určujúci maximálnu rýchlosť, ktorou môže ísť pneumatika. Označuje sa písmenami: Q, R, S, T, U, H, V, W, Y a ZR, zoradené od „najpomalších“ po „najrýchlejšie“.

Pri zimných pneumatikách je povolené zvoliť o stupeň menší rýchlostný index. Hmotnostný index musí byť rovnaký alebo vyšší.

Na bočnici pneumatiky nájdete aj dátum výroby. Nachádza sa tam symbol DOT a za ním 12 miestny kód pozostávajúci z troch častí. Dôležité pre nás je ale štvorčíslie na konci, kde prvé dve čísla označujú číslo týždňa a ďalšie dve rok výroby.

V podstate by sa dalo povedať, že podľa tohto čo sme si povedali sa dajú vybrať pneumatiky, ktoré budú na vaše auto pasovať. Môžete si tak kúpiť zimnéletné alebo celoročné pneumatiky. Avšak pokiaľ chcete mať na vašom aute to najlepšie a najbezpečnejšie „obutie“ je tu zopár vecí, ktoré na to majú vplyv.

Je to napríklad EU štítok či rôzne testy pneumatík (ADAC, AutoBild). Za zmienku stojí, že si môžete tiež prečítať niečo o tom, čo sú to značené pneumatiky. Budete tak ešte viac v obraze. Poďme teda na to.

EU štítok

Každá pneumatika má svoj EU štítok na ktorom sú znázornené parametre ako: spotreba paliva,

brzdný výkon na mokrej vozovke, hlučnosť, symbol pre certifikáciu zimných pneumatík 3PMSF (tzv. alpský symbol), symbol pre certifikáciu jazdy na ľade.

Čo sa týka spotreby a brzdnej dráhy pneumatiky, tá môže byť charakterizovaná piatimi triedami od A (najlepšia) po E (najhoršia). 

Úspora paliva medzi jednotlivými triedami je asi 0,15 l/100km pri rýchlosti 80 km/h. Netreba však zabúdať, že viac na spotrebu a samozrejme bezpečnosť vplýva správny tlak pneumatík a samotný vodič. Úspornou jazdou tak viete postupne ušetriť nemalý balík peňazí.

 Tak isto pri brzdení naplno z rovnakej rýchlosti sa líši brzdná dráha nasledovne:

Trieda – úspora (l/100km)         brzdná dráha (m)

A – 0.65 l/100km

B – 0,50 l/100km                             cca 3-4 m

C – 0,35 l/100km                             cca 4-5 m

D – 0,20 l/100km                             cca 5-6 m

E – 0 l/100km                                         6+   m

Dôležitá z hľadiska bezpečnosti je priľnavosť za mokra, ktorá je tak isto odstupňovaná od A po E. Čím lepšia trieda, tým je brzdná dráha za mokra kratšia.

Vonkajšia hlučnosť sa delí triedami A (najlepšia) až C (najhoršia) a je meraná decibelmi (db).

Ďalej tu môžeme nájsť piktogram so snehovou vločkou (3PMSF) pri zimných a celoročných pneumatikách.

Druhý piktogram, ktorý označuje priľnavosť na ľade by sa mal používať iba vo veľmi náročných klimatických podmienkach napríklad v severských krajinách.

Podľa toho sa dá orientovať, či chcete pneumatiky tiché, úsporné alebo s dobrými jazdnými vlastnosťami.

Pre čo najdokonalejšie porovnanie sa vykonávajú rôzne testy pneumatík (ADAC, AutoBild). Testujú sa v nich rôzne značky a rozmery pneumatík.

Značené pneumatiky

V dnešnej dobe býva zvykom, že pre športové ale aj pre bežné prémiové autá sa vyrábajú vlastné, značené pneumatiky. Automobilky už od začiatku vyvíjajú nové vozidlá s rôznymi výrobcami pneumatík pre čo ich najlepšie požadované vlastnosti. Napríklad sa môžete stretnúť s označením HN pre Hyundai N, AO pre Audi alebo s hviezdičkou pre BMW.

Samozrejme nič sa nestane pokiaľ takéto pneumatiky použijete aj na iné značky vozidiel. Je dobré si však uchovať pri kúpe ich energetický štítok, ktorý obsahuje aj výrobné číslo pre správnu identifikáciu. Aby sa nestalo, že budete mať na aute aj značené aj neznačené pneumatiky, čo sa neodporúča. 

Dokonca aj pri jednom rozmere pneumatiky od toho istého výrobcu ale pri rôznych značeniach, môže byť iná hrúbka dezénu, iná konštrukcia alebo odlišný vzor dezénu.