Ako voskovať auto

Voskovanie auta má naozaj dosť veľký zmysel počas celého roka. Konzervuje a chráni lak nielen v lete pred slnečným žiarením ale aj v zime pred posypovou soľou a inými agresívnymi látkami. Predchádzate tak či už škaredému zmatneniu a vyblednutiu laku ale aj korózii. Treba sa však naučiť ako voskovať auto správne.  

Navoskované auto

Dôvodov je teda viac a ďalším môže byť to, že navoskované auto sa špiní menej. Auto si tak udrží svoju hodnotu, vyzerá lepšie a následné umývanie je jednoduchšie.

Postup voskovania

Ak ste sa rozhodli pre voskovanie, potrebujeme mať teda v prvom rade správny autovosk a dobre umyté autoTu treba použiť „čistý“ Ph neutrálny šampón bez vosku. Ph neutrálne šampóny sú vhodné aj na umývanie áut, ktoré už majú nejakú formu ochrany. Takúto už aplikovanú voskovú vrstvu neničia ale môžu ju aj podporiť.  

Zbavenie sa mastnoty a nečistôt je veľmi dôležité. Inak by pôsobili pri voskovaní ako brúsny papier a vznikali by škrabance. Tak ako aj pri umývaní, nevoskujte auto na silnom slnku.

Dekontaminácia laku

Keď máme auto umyté, nutná je dekontaminácia laku. Tá odstráni ďalšie nečistoty ako brzdový prach, asfalt či mušky. V neposlednom rade odstráni ak vzdušnú hrdzu, ktorá sa okrem iných nečistôt postupne prežiera lakom a ten môže nabobtnať z dôvodu tvorby hrdze pod ním priamo na plechu. Kedy sme nevykonali dekontamináciu, nečistoty by zostali medzi lakom a daným voskom. Efekt a samotná životnosť vosku by klesla. 

Dekontaminovať je preto potrebné pred každým väčším voskovaním. Pri používaní voskov v spreji, ktoré sa aplikujú každé 2 týždne či raz za mesiac sa nemusí dekontaminovať vždy ale napr. každé 4 mesiace. 

Takto pripravený lak bude lak dokonalo hladný a zabraní sa poškodeniu laku pri ďalšej fáze pred samotným voskovaním. Sú dva typy dekontaminácie. Odporúčam chemickú, ktorá je oproti mechanickej šetrnejšia k laku a je veľmi jednoduchá na aplikáciu.

Odstránenie vzdušnej hrdze

V prvom rade dekontaminujeme lak s s prípravkom na odstránenie vzdušnej hrdze.  Tá je hlavne naboku auta a okolo kolies. Prípravok jednoducho nastriekame na lak, počkáme pokým nezačnú železné čiastočky reagovať s prípravkom, čo zistíte ich sfarbením sa do fialova. Potom stačí dané miesto opláchnuť wapkou. 

Fialové bodky počas chemickej dekontaminácie laku

Odstránenie asfaltových nečistôt

Za druhé, odstránime asfaltové nečistoty. To spravíme tak, že na takéto rôzne čierne asfaltové bodky nastriekame odstraňovač asfaltu a následne ich zotrieme mikrovláknovou otierkou.

Odstránenie asfaltových bodiek

Pri používaní syntetických voskov je vhodné po dekontaminácií lak aj odmastiť pre zaistenie čo najdlhšej výdrže vosku o čo pri daných typoch voskov aj ide. Treba si prečítať vždy návod daného vosku.

Pokiaľ je lak poškodený škrabancami, môže sa vyleštiť ručne alebo leštičkou (treba väčšiu prax) ešte pred samotným voskovaním. V takom prípade tak budete potrebovať ešte leštidlo, ktoré lak jednak odmastí, odstráni mierne škrabance a oxidáciu, hĺbkovo vyčistí a pripraví lak na voskovanie. Prípravok môžete naniesť na mikrovláknový aplikátor a krúživými pohybmi lak začnite leštiť. Následne ho ešte rozleštite mikrovláknovou utierkou.

Nanesenie a vyleštenie vosku

Vosk s aplikátorom a utierkou na kapote auta

Aplikácia vyzerá tak, že pomocou penového aplikátora nanesiete vosk krúživými alebo krížovými pohybmi na karosériu. Záleží to od konkrétneho prípravku a jeho návode. Vosk nanášajte v rovnomernej tenkej vrstve. Necháte ho trochu zaschnúť nech zmatnie (všeobecne 5-10 minút) a následne vyleštíte čistou utierkou z mikrovlákna jemným tlakom. Pri leštený krúživé pohyby nerobte, za určitých okolností sa tým dá lak aj poškriabať. Lepšie sú rovné pohyby tam a späť.

Vosk vhodný na leštenie nesmie byť ani príliš zaschnutý, ani mastný. Preto je dobré voskovať po častiach a prstom si po nejakej dobe vyskúšať či je vosk pripravený na leštenie. Každopádne si treba prečítať pokyny na obale každého prípravku. 

Pri voskoch v spreji je aplikácia veľmi jednoduchá, stačí frknúť trochu vosku na danú časť vozidla, rozotrieť pomocou mikrovláknovej handričky, otočiť ju a jej suchou stranou vosk zotrieť a je hotovo. Keď je utierka už špinavá od vosku, nebude sa vám s ňou dobre vosk stierať ale bude ho skôr rozmazávať. Použite preto čistú.

Už si stačí len užívať krásny vzhľad auta a umývať ho daný čas po budúce voskovanie len autošampónom.