6 rád ako si vybrať auto

Chcete si kúpiť auto a neviete presne ako by malo vyzerať ? Treba si jednoducho vybrať to správne. Správne auto je práve to, ktoré bude vyhovovať vám a vaším potrebám. Zhrniem pre vás pár rád nad ktorými by ste mali pouvažovať.

Pekné auto

Staré alebo nové

Tu samozrejme záleží na financiách. Do úvahy treba brať aj fakt, že za ojazdené síce zaplatíte výrazne menej peňazí ale v konečnom dôsledku to nemusí byť žiadna výhra. Treba natrafiť na auto v dobrom stave, čo nemusí vždy vyjsť. Ak aj v dobrom stave bude, skorej prídu aj rôzne poruchy. Tie sú náročne jak finančne tak aj časovo. Za mňa je lepšou voľbou lacné ale nové. Môžete sa tak o neho a samotný motor starať hneď na začiatku.

Benzín alebo nafta

Treba sa zamyslieť nad tým či budete jazdiť dlhé či krátke trasy a v konečnom dôsledku koľko kilometrov za rok najazdíte. Osobne som zástanca benzínových motorov. V prípade, že najazdíte cez 15 000 km za rok, stojí za zváženie rozmýšľať nad dodatočnou prestavbou na LPG. Ušetríte tým viac ako na naftovom vozidle. Pre naftu by som sa rozhodol pri jazdení s väčším nákladom a záťažou ako je ťahanie prívesov a samozrejme s pravidelnými dlhými jazdami možno niekde po diaľnici pri nájazde aspoň 20 000 km ročne.

Typ auta

Asi približne už viete na čo budete auto využívať. Ten čo potrebuje niečo reprezentatívne asi siahne po limuzíne.

No ak hľadáte nejaké auto pre rodinu môže byť pre vás vhodné SUV. Pre prípad, že chcete jazdiť v teréne alebo na horších kopcovitých zasnežených cestách, asi by ste si mali priplatiť za pohon všetkých kolies.

Ak jazdíte väčšinou sám alebo vo dvojici a potrebujete v meste jednoducho zaparkovať, správnejšou voľbou bude asi niečo menšie a kompaktnejšie.

Automat alebo manuál

Pokiaľ ste si nikdy nezvykli na manuálnu prevodovku alebo vás nebaví v kuse preraďovať, choďte do automatickej prevodovky. Avšak priplatíte si za ňu a treba počítať aj s jej údržbou. Prípadná porucha je tak isto drahá. No pri správnej starostlivosti a dodržaní pár základných zásad sa jej poruchy až tak báť nemusíte.

Nakoniec zničiť auto sa dá aj pri nešikovnej jazde s manuálnou prevodovkou. Treba tak zvážiť či budete na aute jazdiť len vy, alebo aj niekto iný, kto si s manuálom opäť nemusí rozumieť. Ak vás ale bavia športové odpichy z miesta a jazda s manuálom, nie je čo riešiť. Čo sa týka však samotnej jazdy, svižná jazda sa dá užiť aj s automatom.

Motor

Či si kúpite benzínové alebo naftové auto už asi tušíte. Ako je to však so samotným motorom ? Ak potrebujete niečo silnejšie asi siahnete po tom výkonnejšom. Je všeobecne známe, že nejaký štvorvalec s väčším objemom bude mať asi dlhšiu životnosť ako litrový trojvalec. Aj keď za rozumné peniaze môže poslúžiť aj ten.

Odporúčal by som vám však pozháňať si rôzne informácie alebo recenzie od ľudí niekde na internete. Môžete sa tak niečo dozvedieť o spoľahlivosti konkrétnej motorizácie. Výhodou môže byť kúpa auta až po jeho facelifte.

Pre prípad, že by ste si chceli nainštalovať do auta LPG, pred samotnou kúpou by som sa poradil s kvalitnými montážnymi firmami. Mohli by vám poradiť, ktoré s vašich vyhliadnutých motorizácii si bude s LPG najviac rozumieť.

Úroveň výbavy

Toto je veľmi subjektívne. Niekto je náročný, iný zas nie. Je len na vás za čo si chcete priplatiť. Ak budete chodiť na dovolenky alebo dlhšie cesty, taký tempomat sa vám určite zíde. Možno si poviete, že ste skúsený šofér, no cúvacie senzory sú dobrým pomocníkom. Hlavne ak na vašom aute bude šoférovať aj niekto iný, kto už taký skúsený byť nemusí. Klimatizácia by asi v aute nemala chýbať. Dôležité sú samozrejme aj bezpečnostné systémy.