6 rád ako pripraviť auto na zimu

Auto na zimu prichystáte veľmi jednoducho. Rady a tipy na čo nezabudnúť sa však môžu hodiť.

Zimné pneumatiky

Je známe, že nie len keď napadne sneh, treba mať na aute zimné pneumatiky. Pri teplotách približne 7 °C sa prejavujú lepšie vlastnosti zimných pneumatík oproti letným. Dokonca čím je teplota nižšia tým samotná zimná pneumatika brzdí lepšie.

Treba vždy pripomínať dôležitosť stavu pneumatík. Mnohý vodiči dnes riešia len to či majú prezuté na zimné. Dôležitá je samozrejme aj hĺbka dezénu ktorá by mala mať minimálne 4 milimetre. Treba sa však sústrediť na slovo minimálne. 

Ďalej je nemenej dôležitý vek pneumatiky. Pokiaľ vám na bezpečí naozaj záleží a s autom nejazdíte len sem-tam po meste, kúpne si nové zimné pneumatiky každých 4 až 5 rokov.

Tekutiny

dolievanie-kvapaliny-do-motora

Aj auto má svoj „pitný“ režim. Nezabudnite pred prvými mrazmi dolievať do ostrekovačov zimnú náplň. Keď sme pri tom, môžete skontrolovať nie len ich funkčnosť ale aj samotné stierače. Aby sa nestalo, že keď to budete najviac potrebovať, budú stierať nedostatočne.

Po lete si pre istotu dajte skontrolovať bod tuhnutia chladiacej zmesi v chladiči. Samozrejme nezabúdajte na veci ako výmena motorového oleja, čo sa však netýka len zimného obdobia.

Chráňte karosériu

voda-na-kapote-auta

Je vhodné použiť rôzne ochrany laku alebo vosk. V zime odporúčam umývať auto častejšie. Je vhodné ho aspoň poriadne opláchnuť od posypovej soli. Dosť dôležité je to pri parkovaní v garáži kedy je roztápajúci sa sneh so soľou dosť nebezpečný. Nezabúdajte na horšie dostupné miesta, podvozok a podbehy kolies.

Ak používate aj v zime hliníkové disky, prípravkami na ich ochranu im môžete len pomôcť. Môžu to byť napr. silnejšie sealanty alebo keramické vosky.

Spomeniem aj namazanie gumových tesnení daným prípravkom. Predídete tak tomu, že si tesnenia počas otvárania dverí poškodíte, alebo samotné dvere nebudete môcť vôbec ani otvoriť.

Výbava

Sem patrí určite škrabka na lad alebo rozmrazovače no je dobré mať napríklad aj lopatu na sneh do auta. Ďalej sú to štartovacie káble. Tu spomeniem, že pokiaľ sa vám nepodarí naštartovať, neodporúča sa auto štartovať roztlačením. V neposlednom rade je to malička na sneh. Treba odstrániť všetok sneh ktorý by mohol po ceste padať na ostatné vozidlá.

Batéria

Autobatéria by mala byť tiež pripravená. Je dobré ju dať skontrolovať. Pokiaľ jazdíte krátke trasy je fajn kúpiť si autonabíjačku. Auto bude mať tak dostatok sily v mrazivých štartoch.

Tankujte plnú nádrž

tankovanie-do-auta

Dá sa povedať, že to neplatí len v zime. Tankovanie plnej nádrže pomôže k tomu, aby nebolo v nádrži veľa prázdneho miesta. Tým obmedzíte to, aby dochádzalo k vzniku vlhkosti, ktorá by mohla v zime zamrznúť a spôsobiť problémy. Netreba to však preháňať a tankovanie po cvaknutí pištole už určite vhodné nie je.