Aditíva ako prevencia

Aditíva sú rôzne prísady, ktoré si môžeme zmiešať s palivom a tým predísť rôznym problémom, vyriešiť vznikajúce problémy, znížiť spotrebu paliva, znížiť trenie, odstrániť vodu z nádrže, vyčistiť a chrániť palivový systém, zlepšiť stabilitu a skladovateľnosť paliva alebo všeobecne udržať motor v dobrej kondícií.

Ich použitím nemôžete palivu nijako uškodiť a motoru môžete len pomôcť. Vo všeobecnosti zvyšujú oktánové číslo pri benzíne a cetánové číslo pri nafte. Zaistí sa tak lepšie spaľovanie. Môžu sa rozdeľovať aj na takzvané letné a zimné.

Obľúbené sú napríklad zimné aditíva do nafty, ktoré obsahujú takzvaný depresant. Tým sa totiž znižuje bod tuhnutia nafty a tak pomôžete autu ľahšie naštartovať v mínusových teplotách. Konkrétnejšie povedané, palivo vždy obsahuje nejaké to jedno percento vody ale tak isto aj uhľovodíky majú určitý bod tuhnutia. 

Pri tuhnutí sa zhromažďujú a tvoria zhluky, ktoré sa dostanú do palivového filtra. Ten sa potom upcháva a znižuje sa prietok. Volá sa to parafinovanie. Benzínové auto nemá s týmto až taký problém ale samozrejme aj benzín obsahuje určité množstvo vody, ktorá môže tak isto kryštalizovať.

Existujú aj aditíva do motorového oleja ale tie osobne neodporúčam. Preto ich zbytočne nebudem ani rozoberať. Radšej vymieňajte motorový olej za nový o niečo častejšie.

Vlastnosti aditív do paliva sú dokázané ale netreba čakať, že ihneď po ich naliatí do nádrže sa dostaví okamžitý účinok. Tak isto sa s nimi nevyrieši všetko a pokiaľ má auto vážnejší problém tiež netreba čakať zázraky. Stále sú však dobrými pomocníkmi ako už bolo spomenuté.

Aditíva sú aj v palive

Aditíva sa nachádzajú aj priamo v palive. Najviac v prémiových palivách, do ktorých sa ďalšie aditíva už neodporúčajú pridávať. Obsahujú ich aj štandardné palivá ale v menšom množstve. A práve preto ak chcete nejaké aditívum použiť, pridajte ho práve do štandardného paliva. Ako prevencia môže poslúžiť aj to, keď miesto aditíva natankujete sem-tam plnú nádrž prémiového paliva.

Ako aplikovať aditíva ?

Aplikácia je jednoduchá, vždy si treba samozrejme prečítať návod na etikete. Všeobecne sa ale pred tankovaním naleje aditívum do nádrže a následne natankujete také množstvo paliva ako je v návode respektíve plnú nádrž. Aditívum sa tým pádom dobre premieša s tankovaným palivom. Pri jeho predávkovaní by sa nemalo autu nič stať, avšak výrazne tým účinok nezlepšíte.

Nižšie uvediem niektoré aditíva kvalitných značiek či už do nafty, benzínu alebo LPG.

Aditíva do nafty

VIF Super Diesel Aditív Zimný 500ml

Je to veľmi známe, obľúbené a hlavne overené multifunkčné zimné aditívum pre vznetové motory. Zvýšením cetánového čísla nafty umožňuje spoľahlivú prevádzku v zimnom období. Udržuje vstrekovacie trysky čisté, chráni palivový systém a znižuje spotrebu paliva približne o 5 %. 

Oproti letnej verzii znižuje bod tuhnutia a filtrovateľnosť nafty. Používa sa teda pri každom tankovaní. Dá sa kúpiť v 500ml verzií pre viacej použití. Jeden uzáver (20ml) postačuje na ošetrenie až 20 l nafty.

PRO-TEC OXICAT 375ml

Veľmi účinný prípravok pre odstránenie nečistôt z katalyzátora, lambda sondy, turbodúchadla a EGR ventilu, ktoré prirodzene vznikajú počas prevádzky.

To znamená, že zlepšuje spotrebu paliva, výkon, emisie a optimalizuje chod motora. Nie je určený len pre naftové ale aj pre benzínové a hybridné systémy. Postačuje až na 80 l paliva.

PRO-TEC DIESEL SYSTEM SUPER CLEAN 375ml

Ideálny pre celkové prečistenie celého palivového systému. Odstraňuje živicový povlak, chráni vstrekovací systém, zlepšuje atomizáciu paliva, uvoľňuje zalepené vstrekovacie otvory a čerpadlá. Postačuje až na 80 litrov paliva. Takéto občasné prečistenie motoru určite len pomôže.

Aditíva do benzínu

VIF Super Benzín Aditív 500ml

Je to veľmi známe, obľúbené a samozrejme overené multifunkčné aditívum do benzínu. Pridáva sa teda pri každom tankovaní pre celkovú dobrú kondíciu motora. Vďaka svojej mazacej prísade znižuje spotrebu približne o 4 až 7 %. Znižuje trenie, zlepšuje studené štarty, eliminuje negatívne vplyvy biozložiek, udržuje motor a palivový systém v čistote.

Hodí sa nielen pre moderné motory s priamym vstrekovaním, ktoré trpia nadmernou tvorbou karbónu (FSI, TSI, GDI…) ale aj do starších karburátorových motorov v ktorých rozpúšťa usadeniny a čistí karburátor aj sacie ventily. Samozrejme mu nechýba ani protikorózny účinok, čím chráni palivový systém a udržuje motor v kondícií.

Dá sa zakúpiť aj v 500 ml balení pre viac tankovaní. Dávkuje sa v pomere 1:1000. Na uzávere sa nachádza 20 ml odmerka pre jednoduché dávkovanie. Takže jedna odmerka vystačí až na 20 litrov benzínu.

Millers Oils Petrol Injector Cleaner 250ml

Ak má váš motor zlý chod, ktorý sa môže prejavovať cukaním, zhasínaním motora a zlou odozvou na zošľapnutie plynového pedálu, tento prípravok by vám mohol pomôcť. Odstraňuje usadeniny zo vstrekovacieho systému. To znamená, že prispieva k hladkému chodu vášho motora, je menej hlučný, má lepšie reakcie a akceleráciu.

PRO-TEC FUEL LINE CLEANER 375ml

Slúži na celkové prečistenie palivového systému (od nádrže až po spaľovací priestor). Zároveň dokáže viazať na seba vlhkosť a skondenzovanú vodu, ktorú odvádza z celého palivového systému. Odstraňuje zalepenie v tryskách a bojuje aj proti karbonizácií v spaľovacom priestore. Postačuje až na 80 l paliva.

Aditíva do LPG

PRO-TEC PETROL SYSTEM CLEANER LPG 375 ml

Aditívum vyvinuté pre LPG systém, ktoré prečistí spaľovaciu komoru, chráni ventily, optimalizuje spaľovanie a tým predlžuje životnosť motora. Aplikuje sa do benzínovej nádrže.

PRO-TEC LPG System Clean & Protect 120ml

Aditívum, ktoré chráni pred opotrebovaním, klepaním ventilov, absorbuje vlhkosť a tým chráni systém pred koróziou. Treba použiť s prídavným adaptérom a postačuje na 50 litrov LPG.